Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

13 kwietnia, 2022

Mimo braku przynależności Polski do Strefy Euro, rozliczenia w europejskiej walucie nie należą u nas do rzadkości. Czasem okazuje się, że przelew w euro muszą wykonać nawet osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci). Z ich punktu widzenia, zakładanie osobnego konta rozliczeniowego nie ma większego sensu, skoro przelewy w walucie Strefy Euro będą wykonywane bardzo rzadko. W tym kontekście warto pamiętać, że koszty prowadzenia kont w euro są dla konsumentów mniej korzystne niż opłaty pobierane za zwykłe konta złotówkowe. Opisywane okoliczności sprawiają, że coraz więcej osób pyta, jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego i nie stracić?

Dobrą wiadomością dla osób zadających tytułowe pytanie jest fakt, że krajowe banki pozwalają posiadaczom zwykłych kont osobistych (ROR-ów) w PLN na wykonywanie przelewów w euro. Podobnie jak złotówkowe operacje płatnicze, takie euro-przelewy można zlecać w siedzibie banku oraz poprzez bankowość internetową i mobilną. Pierwszy wariant będzie oczywiście najbardziej kosztowny, więc należy go unikać w miarę możliwości. 

Osoby pytające, jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego powinny również wiedzieć, że wspomniana operacja skutkuje przewalutowaniem potrzebnej kwoty po kursie banku. Klient będzie kupował euro od banku, co oznacza, że zastosowanie znajdzie kurs sprzedaży z tabeli kursowej. Kursy zakupu i sprzedaży walut obcych przez banki są mniej korzystne niż stawki oferowane na przykład w kantorach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z kantoru internetowego innego niż ten prowadzony przez nasz bank wymaga posiadania odpowiedniego konta walutowego. Wpłata waluty obcej kupionej poza bankiem na konto w PLN będzie bowiem skutkowała automatycznym przewalutowaniem. 

W systemie bankowości internetowej lub mobilnej zobaczymy, jaką kwotę w złotych bank pobierze z konta złotówkowego po zleceniu określonego przelewu w euro. Warunki wymiany walut mogą być nieco bardziej atrakcyjne jeśli bank oferujący konto osobiste w PLN posiada kantor internetowy z opcją przelewów walutowych. Do kosztów zakupu waluty od banku, trzeba też doliczyć ewentualne koszty przelewu. 

Do wyboru są przelewy SEPA oraz przelewy SWIFT

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego powinna również uwzględniać różnice pomiędzy dwoma typowymi rodzajami zleceń płatniczych w EUR. Mowa o przelewie SEPA oraz przelewach SWIFT. Przelewy SEPA są operacjami płatniczymi wprowadzonymi specjalnie z myślą o rozliczeniach w euro. Wspomniane operacje można zlecić tylko w europejskiej walucie i pod warunkiem, że zarówno bank odbiorcy, jak i nadawcy działa na terenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (ang. Single Euro Payment Area – SEPA). Do obszaru SEPA oprócz krajów Unii Europejskiej należy Wielka Brytania, Islandia, Andora, Liechtenstein, San Marino, Monako, Watykan oraz Szwajcaria. 

Zgodnie z założeniami systemu SEPA, przelewy zlecone z jego pomocą powinny być zaksięgowane w ciągu jednego dnia roboczego (standard D + 1), o ile nadawca złożył elektroniczne zlecenie płatności w banku. Kolejną zaletą przelewów SEPA jest ich umiarkowany koszt. Osoba pytająca jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego, za jeden przelew SEPA zlecony online zwykle zapłaci 5 zł. Do tej kwoty nie będą doliczane dodatkowe koszty – poza tymi, które wynikają z wyższego niż rynkowy kursu zamiany EUR/PLN w banku.

Przelewy w euro mogą być wykonywane również z wykorzystaniem systemu SWIFT. To funkcjonujący od dawna system przelewów walutowych, przy pomocy którego można wysłać pieniądze niemal w dowolne miejsce na kuli ziemskiej. Krajowe banki automatycznie podpowiadają jednak skorzystanie z przelewów SEPA. Wynika to między innymi z faktu, że przelew SWIFT standardowo jest księgowany w ciągu 3 dni roboczych (standard D + 3). Co więcej, taki przelew online w najtańszym wariancie może kosztować 20 zł – 30 zł. Maksymalne opłaty za przelew SWIFT, które często zależą od wartości transakcji to nawet 200 zł – 300 zł. 

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.