Indyjska waluta – najważniejsze informacje

26 października, 2022

Ciekawa kuchnia, orientalne miejsca do zwiedzania czy też zupełnie inna kultura – to wszystko można znaleźć w Indiach. Wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością pewnego rozplanowania. Trzeba między innymi zabrać odpowiednią ilość gotówki. Warto więc wiedzieć, jaka jest indyjska waluta! W Indiach obowiązują rupie indonezyjskie –  zatem zachęcamy do sprawdzenia najważniejszych informacji o nich.

Indyjska waluta – najważniejsze informacje o rupiach indyjskich (INR)

Warto wiedzieć, że indyjska waluta ma naprawdę długą historię. Już w latach 1540 do 1545 panowała rupia indyjska. Były to jednak zupełnie inne monety oraz całkowicie różne przeliczniki. Obecna forma rupii indyjskich istnieje od 1957 roku. Symbolem waluty Indii jest INR, która dzieli się na mniejsze części tak jak złotówki i grosze. Jedna rupia indyjska wynosi 100 pais. Obecnie jednak korzysta się głównie z pełnych części ze względu na wartość waluty.

Warto wiedzieć, jakie monety i banknoty są dostępne w Indiach. Rupie dzielą się na:

  • Banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii
  • Monety: 1, 2, 5 i 10 rupii oraz 50 paisa (rzadko spotykane)

Wyjeżdżając do Indii, należy także znać przelicznik rupii na polskie złotówki. Obecnie 1 INF wynosi około 0,059 PLN. Można się więc spodziewać cen w bardzo wysokich nominałach ze względu na stosunkowo niską wartość waluty Indii.

Indyjska waluta – jak ją wygodnie i korzystnie kupić? Praktyczne wskazówki

Korzystna wymiana walutowa pozwala nam zawsze sporo zaoszczędzić. Im więcej waluty kupujesz, tym bardziej warto skorzystać z podanych poniżej wskazówek. Rupie indyjskie można kupić w stacjonarnych oraz internetowych kantorach. Druga opcja jest znacznie popularniejsza – dlaczego? Serwisy internetowe oferują najczęściej niższe koszty i lepsze kursy. W ten sposób każda wymiana walutowa jest bardziej opłacalna. Dodatkowo do kantoru internetowego możesz uzyskać dostęp z dowolnego miejsca – wystarczy tylko urządzenie podłączone do sieci.

Indyjska waluta w jednym kantorze może mieć zupełnie inną cenę, niż gdzie indziej. To zupełnie standardowa sytuacja ponieważ  pomiędzy kantorami są różnice. Warto więc porównać więcej takich serwisów i wybrać najlepszy. Idealnym rozwiązaniem jest tu automatyczna porównywarka. Jedną z nich może być na przykład Alert Walutowy.

Serwis porównuje najkorzystniejsze oferty kantorów internetowych zupełnie za darmo. Możesz w ten sposób zaoszczędzić naprawdę dużo – zależnie od kwoty wymiany walutowej.

Dość ciekawym rozwiązaniem jest również poczekanie na korzystniejszy kurs. Alert Walutowy posiada funkcję wysyłania powiadomienia, kiedy między innymi indyjska waluta osiągnie wybraną cenę. To także naprawdę skuteczny sposób na tańsze wymiany.

Jak dużo indyjskiej waluty zabrać na wyjazd? Ceny podstawowych produktów w Indiach

Ceny w Indiach nie są wygórowane. Podstawowe produkty kosztują stosunkowo niewiele. Chleb krojony to wydatek około 45 INR, 1 kg mięsa drobiowego kosztuje 200 INR, a 10 sztuk jajek – 120 INR. 1 litr mleka charakteryzuje się ceną 40 INR, a 1 kg jabłek 50 INR. Jak widać, podstawowe produkty można bez problemu kupić naprawdę tanio. Mimo wszystko trzeba brać pod uwagę także wejściówki i bilety na różne atrakcje turystyczne. Często możliwa jest płatność tylko za pomocą indyjskiej waluty.

Ilość gotówki, jaką trzeba zabrać, zależy przede wszystkim od czasu pobytu. Mimo wszystko równowartość 1500 zł jest pewnym minimum – to około 25600 rupii indyjskich. Im dłuższy czas pobytu, tym więcej pieniędzy powinno się posiadać. Warto wiedzieć, że gotówką można zapłacić wszędzie. Karta nie zawsze zostanie obsłużona.

Indyjska waluta – podsumowanie

Już wiesz, jaka jest indyjska waluta. Rupie obowiązują w kraju już od wielu lat – wszystko pozostaje niezmienne. Warto pamiętać, że z pomocą Alertu Walutowego można wiele zaoszczędzić. Serwis za darmo porówna wiele kantorów internetowych i powiadomi, kiedy kurs rupii indyjskiej będzie najkorzystniejszy. Zatem zachęcamy do korzystania z bezpłatnej porównywarki kantorów internetowych jaką jest Alert Walutowy gdy planujemy wymienić walutę.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.