Waluta Szwecji – najważniejsze informacje

23 września, 2022

Planujesz wyjazd do Szwecji i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej przygotować się do podróży? Sprawdź, jaka jest waluta Szwecji, gdzie można ją kupić i jakie są ceny popularnych produktów w tym kraju. Dowiesz się też, ile pieniędzy zabrać ze sobą na wyjazd.

Jaka waluta obowiązuje w Szwecji?

Walutą obowiązującą w Szwecji są korony szwedzie. Co ciekawe, waluta ta obowiązuje w tym kraju już od 1873 roku, kiedy to Szwecja – wraz z Danią i Norwegią – przystąpiła do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Wcześniej w kraju obowiązywała inna waluta, a mianowicie talary szwedzkie.

W czasie I Wojny Światowej Szwecja zmagała się z dużą inflacją, a rozpad Skandynawskiej Unii Monetarnej spowodował, że waluta Szwecji stała się niestabilna. Spowodowało to szybką reakcję Riksbanku, który wyznaczył cel stabilności cen jako standardu polityki pieniężnej Szwecji. Rok 2014 był niezwykle ważny dla waluty Szwecji, ponieważ właśnie wtedy Bank Centralny Szwecji podjął decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej do poziomu 0 procent, co miało pozytywnie wpłynąć na zjawisko inflacji, z którym zmagał się cały kraj. Co ciekawe, stopy procentowe w Szwecji nigdy wcześniej nie były tak niskie. Niedługo potem wprowadzono ujemne stopy procentowe.

Dzisiaj waluta Szwecji jest jedną z najsilniejszych walut, a w samej Szwecji ma bardzo stabilną pozycję. W trakcie referendum Szwedzi nie zgodzili się na to, aby walutą obowiązującą stało się euro.

Korona szwedzka oznaczana jest symbolem SEK. Jedna korona dzieli się na 100 øre. W obiegu są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron szwedzkich, a także monety o nominałach 1, 5 i 10 koron szwedzkich.

Gdzie kupić korony szwedzie?

W korony szwedzkie warto zaopatrzyć się już przed wyjazdem do Szwecji. Pozwoli to na uzyskanie o wiele lepszych warunków przy wymianie walut, aniżeli w przypadku wymiany na lotnisku czy w kantorach, zlokalizowanych w najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych.

Już na kilka tygodni przed wyjazdem do Szwecji możesz skorzystać z Alertu Walutowego. Wystarczy, że określisz, jaki kurs byłby dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Gdy tylko dana waluta osiągnie taki kurs, otrzymasz powiadomienie. Dzięki temu możesz naprawdę sporo zaoszczędzić – a wystarczy, że wymiany waluty na korony szwedzkie dokonasz w odpowiednim momencie, i to online, czyli bez wychodzenia z domu.

Oczywiście korony szwedzkie możesz kupić nie tylko w kantorach internetowych, ale też w tych stacjonarnych. Z pewnością jednak ceny wymiany waluty w kantorach online będą o wiele bardziej korzystne – nie tylko jeśli chodzi o walutę Szwecji, ale też o wszelkie inne waluty. To spora oszczędność i wygoda, więc warto przekonać się do kantorów internetowych. Tym bardziej, że możesz także skorzystać z wygodnych porównywarek kantorów online, dzięki którym w kilka minut znajdziesz najbardziej korzystną ofertę.

Jaką walutę zabrać do Szwecji?

Wyjeżdżając do Szwecji, warto zabrać ze sobą przede wszystkim korony szwedzkie. Mając przy sobie odpowiednią ilość gotówki, nie trzeba obawiać się problemów z płatnościami. Oczywiście osoby, które podróżują do największych szwedzkich miast, mogą zabrać ze sobą także inne waluty. Nie powinny bowiem wystąpić żadne problemy z wymianą walut na miejscu.

Jeśli chodzi o to, czy w Szwecji można płacić euro, należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii – euro nie jest oficjalną walutą w tym kraju. W większości miejsc w Szwecji płacenie euro nie będzie możliwe. Z reguły dokonywanie płatności w innej walucie, niż korony szwedzkie, możliwe jest w największych miastach i w miejscowościach turystycznych.

Ceny w Szwecji – przygotuj się do wyjazdu!

Osoby, które planują podróż do Szwecji, bardzo często zastanawiają się, jakie są ceny popularnych produktów w tym kraju oraz ile koron wziąć do Szwecji.

Ceny w Szwecji w 2022 roku wyglądają następująco. Za chleb należy zapłacić około 22 SEK, za mleko – 11 SEK, za wodę 1,5 litra – 14 SEK, a za kilogram jabłek – 25 SEK. Za obiad w restauracji trzeba zapłacić od 100 do 200 SEK, choć tu oczywiście wiele zależy od wybranego lokalu. Kawa na wynos to koszt około 30 SEK. Nocleg w hotelu to koszt od 400 do 600 SEK, a przejazd taksówką kosztuje od 14 do 30 SEK za każdy kilometr. Jeśli chodzi o ceny atrakcji turystycznych, warto sprawdzić je przed wyjazdem – wiele zależy bowiem od tego, jakie obiekty chcesz odwiedzić. Dzięki temu odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu.

Waluta Szwecji – podsumowanie

Wiesz już, że waluta Szwecji to korony szwedzkie. Kurs waluty tej jest stosunkowo stabilny, jednak – planując wyjazd – warto go śledzić. Zakupu waluty szwedzkiej można dokonać w kantorze internetowym. Z pewnością pozwoli to na spore oszczędności.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.