Waluta Rumunii – najważniejsze informacje. Co warto o niej wiedzieć?

28 września, 2022

Niezwykła kultura, oryginalna kuchnia czy też wiele ciekawych miejsc do zwiedzania – to wszystko można znaleźć w Rumunii. Nic dziwnego, że staje się ona celem wielu podróży. Na wyjazd trzeba zabrać między innymi odpowiednią ilość gotówki. Walutą Rumunii są leje rumuńskie (RON). Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Waluta Rumunii – podstawowe informacje o lejach rumuńskich (RON)

Waluta Rumunii to leje rumuńskie z symbolem RON. Warto poznać tutaj część historii. Waluta istnieje bardzo długo – od 1867 roku. Lej rumuński został wprowadzony na wzór francuskiego franka. Warto zauważyć, że ta waluta dzieli się na mniejsze części tak jak złotówki i grosze. W tym przypadku są to jednak bany – 1 lej rumuński to 100 banów.

Wyjeżdżając do Rumunii, warto wiedzieć, jakie monety i banknoty są tam dostępne. Wykorzystywanie gotówki jest naprawdę wygodne. Jakie nominały można spotkać w Rumunii?

  • Banknoty: 1, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei rumuńskich
  • Monety: 1, 5, 10, 50 banów

Przelicznik leja rumuńskiego jest bardzo wygodny. 1 RON to około 1 PLN. Obecnie kurs wynosi 0,97 PLN, jednak cały czas się zmienia. Bardzo wygodnie można więc przeliczać walutę ze złotówek na leje rumuńskie – to prawie stosunek 1:1.

Jak korzystnie wymienić dowolną walutę na leje rumuńskie? Praktyczne wskazówki

Wymiany walutowe przeprowadza się w kantorach. Warto wiedzieć, że dostępne są stacjonarne placówki i internetowe serwisy. Wybór zależy tu od osobistych preferencji, jednak druga opcja jest znacznie wygodniejsza. Dostęp do kantoru można uzyskać z dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smartfona. Wymianę da się przeprowadzić w zaledwie kilka minut. Internetowe kantory są idealnym wyborem przy zakupie lei rumuńskich. Warto wiedzieć, że walutę można kupić w ten sposób nawet za granicą.

Korzystna wymiana wymaga przede wszystkim wyboru najlepszego kantoru. Należy porównać wiele różnych serwisów. Taką funkcję oferuje jednak Alert Walutowy – jest ona dostępna bez opłat. Serwis zrobi wszystko za Ciebie. Wystarczy wybrać leje rumuńskie i Alert Walutowy wyszuka najkorzystniejsze oferty z wielu sprawdzonych kantorów internetowych. Kursy wymiany mogą różnić się między stronami. Alert Walutowy bierze pod uwagę również prowizję, jaką pobiera kantor.

Przy wymianie należy zwracać uwagę na kurs. Ten ciągle się zmienia. Warto wyczekać moment, kiedy warunki będą najlepsze i wtedy wymienić waluty. Alert Walutowy ma wbudowaną funkcję powiadamiania użytkownika, gdy kurs osiągnie wybraną wcześniej wartość. Można również samodzielnie oczekiwać na najlepsze warunki.

Ile lei rumuńskich wziąć na wyjazd za granicę? Poznaj ceny podstawowych produktów w Rumunii

Ceny w Rumunii są naprawdę atrakcyjne dla Polaka. Wiele produktów jest tańszych, jednak w większości będzie bardzo podobnie. Na przykład chleb to wydatek 3 RON, a 10 sztuk jajek kosztuje 8 RON. Za wodę mineralną trzeba zapłacić 2 RON, natomiast obiad w restauracji kosztuje około 20 do 50 RON. Na wyjeździe będzie jednak więcej wydatków. Trzeba brać pod uwagę ceny biletów i wejściówek na różne atrakcje.

Przed wyjazdem warto zastanowić się, ile gotówki zabrać. Wiele zależy tutaj oczywiście od czasu pobytu za granicą. Mimo wszystko pewne minimum to 1000 do 1500 lei rumuńskich. To wystarczy bez problemu na kilka dni standardowego życia. Oczywiście dłuższy pobyt będzie wymagał większej ilości gotówki. W razie potrzeby można zakupić walutę przez internet – tutaj jednak trzeba korzystać z karty płatniczej.

Waluta Rumunii – podsumowanie

Walutą Rumunii leje, które dzielą się na bany. Po przeczytaniu artykułu wiesz, ile zabrać gotówki na wyjazd do tego kraju oraz jak korzystnie wymieniać waluty. Alert Walutowy zdecydowanie tutaj pomoże. Dzięki niemu zawsze kupisz wybraną walutę przy korzystnych warunkach. Serwis ma wiele darmowych funkcji, które sprawiają, że wymiany są prostsze i bardziej opłacalne.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.