Najdroższa waluta świata

19 października, 2022

Choć większość z nas na co dzień zastanawia się nad tym, jaki jest aktualny kurs euro, dolara czy franka szwajcarskiego, warto dowiedzieć się, jaka jest najdroższa waluta świata. Okazuje się, że nie jest to żadna z wymienionych walut!

Najdroższa waluta świata to…

Najdroższą walutą świata bez wątpienia jest funkcjonujący w Kuwejcie dinar, czyli tzw. dinar kuwejcki. Waluta ta pozostaje najdroższą już od dawna, co dla wielu osób jest sporym zaskoczeniem. Z pewnością niektórzy stwierdziliby, że najdroższą walutą świata jest dolar amerykański czy funt. Owszem, waluty takie jak dolar, euro czy frank szwajcarski należą do najmocniejszych walut na świecie. Jeżeli jednak chodzi o wartość najdroższej waluty świata, jest to wspomniany dinar kuwejcki – czyli waluta, która wcale nie jest popularna.

Dinar kuwejcki – najważniejsze informacje

Najdroższa waluta świata, czyli dinar kuwejcki, wprowadzona została do obiegu w 1961 roku. Wcześniej w Kuwejcie wykorzystywano rupie Zatoki Perskiej. Kiedy w 1991 roku Irak najechał na Kuwejt, przez krótki czas w kraju obowiązywały dinary irackie – na szczęście zaraz po wyzwoleniu Kuwejtu kraj powrócił do swojej waluty.

Jeden dinar kuwejcki dzieli się na 1000 filsów. W obiegu występują monety: 5, 10, 20, 50, 100 filsów. Banknoty występują w nominałach: ¼, ½, 1, 5, 10 i 20 dinarów.

Warto wiedzieć, że – choć dinar kuwejcki jest najdroższą walutą świata – używa się go wyłącznie na terytorium Kuwejtu i kilku krajów arabskich. Wśród innych drogich walut, występujących w tym regionie, wymienić można również dinar Bahrajnu (12,90 zł), rial Omanu (12,64 zł) oraz dinar Jordanii (6,87 zł).

Kurs dinara kuwejckiego

Obecnie kurs dinara kuwejckiego wynosi około 15,70 zł (stan na październik 2022 roku). Kurs dinara od lat nie spada poniżej 12 zł, a w ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost jego wartości. Jeszcze w czerwcu 2022 roku dinar kuwejcki kosztował ok. 14,50 zł, a pod koniec 2021 roku – około 13 zł. Widać więc, że nie tylko jest to najdroższa waluta świata, ale też jej wartość rośnie w szybkim tempie, przynajmniej w ostatnim czasie.

A jaka jest najdroższa waluta w Europie?

Wiesz już, jaka jest najdroższa waluta świata. Być może zastanawiasz się, jaka jest najdroższa waluta w Europie? Wśród walut europejskich o największej wartości wymienić należy przede wszystkim euro, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego, a także – co mniej oczywiste – koronę szwedzką i koronę duńską. Choć kurs tych walut ulega wahaniom, zarówno euro, jak i frank szwajcarski, uznawane są za waluty bardzo stabilne. Funt brytyjski – pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – nie stracił wiele na wartości i nadal zaliczany jest do jednej z najdroższych i najmocniejszych walut w Europie.

Najdroższa waluta świata – podsumowanie

Najdroższą walutą świata jest dinar kuwejcki – i sytuacja ta nie zmienia się już od lat. Jego wartość sięga aż 15,70 zł, co dla wielu osób jest ogromnym zaskoczeniem. Co ciekawe, wartość dinara kuwejckiego stale rośnie. Należy jednak mieć świadomość, że waluta ta – poza Kuwejtem i kilkoma krajami arabskimi – nie cieszy się dużą popularnością. Właśnie dlatego warto wiedzieć również, jakie są najdroższe waluty w Europie.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.