Węgierska waluta to forint – co warto niej wiedzieć? Najważniejsze informacje!

6 października, 2022

Węgry to przepiękne państwo, które jest częstym celem podróży turystów. Oprócz niezwykłej architektury czy zachwycających zabytków można tu znaleźć pomniki przyrody, czy też niesamowite lasy, góry i równiny. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć, jaka waluta obowiązuje w Węgrzech. Są to forinty z symbolem HUF. Węgierska waluta istnieje już od dziesiątek lat – sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Węgierska waluta – podstawowe informacje o forintach (HUF)

Forinty węgierskie pojawiły się bardzo dawno temu. Już w 1868 roku były pierwsze wzmianki o nich. To właśnie narodowa, węgierska waluta. Symbol forintów – HUF. Warto zauważyć, że w Węgrzech na przestrzeni lat walut było kilka. Przed forintami były to korony węgierskie i później pengö. Ponowne wprowadzenie HUF było w 1947 roku przez poprzedzającą hiperinflację.

Forinty węgierskie dzielą się na monety i banknoty. Nie są wykorzystywane mniejsze części waluty, jak polskie grosze. Jak więc podzielono HUF?

  • Banknoty: 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 forintów węgierskich
  • Monety: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 forintów węgierskich

Przelicznik forinta węgierskiego wygląda następująco – 1 HUF to około 0,012 PLN obecnie. Obliczenia w ten sposób są dość trudne. Warto korzystać z zasady, że około 85 forintów węgierskich to 1 PLN.

W Węgrzech można również korzystać z euro czy też dolarów amerykańskich. Mimo wszystko te waluty nie są wszędzie przyjmowane. Najlepiej korzystać właśnie z forintów – zapewnia to najlepszy przelicznik wymiany. Wykorzystywanie narodowej waluty kraju będzie zawsze najbardziej opłacalne.

Jak dużo forintów węgierskich warto zabrać na wyjazd? Przygotuj się przed podróżą!

Ta kwestia zależy przede wszystkim od długości planowanego pobytu. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę również na ceny, jakie obowiązują w Węgrzech. Na przykład pieczywo (1 chleb) to wydatek około 200 HUF, 1 kg mięsa drobiowego kosztuje 1300 HUF, a woda 1,5 l mniej więcej 110 HUF. Ceny są naprawdę atrakcyjne. Węgry nie są tak drogim krajem. Ilość gotówki należy również oceniać przez pryzmat cen biletów i wejściówek na wybrane atrakcje turystyczne.

Ile więc zabrać na wyjazd? Idealnym minimum będzie 100 do 130 tys. forintów węgierskich. To w zupełności wystarczy na kilka dni standardowego życia. Można bez problemu kupić najważniejsze produkty spożywcze (wraz z jedzeniem w restauracji) i korzystać z różnych atrakcji turystycznych. Pobyty dłuższe niż 7 dni będą wymagać zdecydowanie większego budżetu.

Zakup waluty Węgier na korzystnych warunkach – jak to zrobić? Praktyczne porady

Najlepiej zakupić forinty węgierskie jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić – szczególnie w przypadku większych wymian. Warto więc wiedzieć, jak przeprowadzić transakcję walutową korzystnie. Istnieje kilka przydatnych sposobów, które pozwalają oszczędzić.

Obecnie najpopularniejsza metoda zakupu walut to internetowe kantory. Warto porównać ich kilka, by wybrać najkorzystniejszą ofertę. Różnice są spore i można je dość łatwo sprawdzić. Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowej porównywarki kantorów internetowych. Takim narzędziem jest na przykład Alert Walutowy. Narzędzie automatycznie wybierze najlepszy kantor internetowy dla danej wymiany.

Dość ciekawym sposobem jest również wyczekanie idealnego kursu. Ten stale się zmienia – można ustawić powiadomienie, które pojawi się, gdy waluta Węgier osiągnie określoną wartość. To również umożliwia na przykład Alert Walutowy. Skorzystaj z tych opcji, ponieważ są darmowe. Dzięki nim można tylko zyskać.

Węgierska waluta to forinty – to już wiesz!

W artykule zostały zawarte najważniejsze informacje o walucie węgierskiej. Wiesz, czym ona jest, jak się dzieli oraz ile mniej więcej kosztuje i nie tylko. Przed wyjazdem za granicę skorzystaj z Alertu Walutowego. Dzięki niemu wiele oszczędzisz – można kupić więcej waluty za tą samą cenę. Serwis ma wiele dostępnych narzędzi, które są całkowicie darmowe. Każde z nich pomoże w wymianie walutowej.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.