W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2022 roku?

10 października, 2022

Udało Ci się zgromadzić sporo oszczędności, jednak wysoka inflacja sprawia, że coraz częściej obawiasz się spadku wartości zgromadzonych środków? Dobrym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy może być zakup obcych walut. Sprawdź, w jakiej walucie trzymać oszczędności w 2022 roku.

Czy warto oszczędzać w obcych walutach?

Osoby, które zadają sobie pytanie, w jakiej walucie trzymać oszczędności, najczęściej chcą zabezpieczyć posiadane przez siebie środki przed inflacją. Obecnie w Polsce zmagamy się z bardzo wysoką inflacją – nie powinien więc dziwić wzrost zainteresowania oszczędzaniem w walutach obcych. Jest to dobra metoda na ochronę posiadanych oszczędności przed inflacją, a więc przed spadkiem wartości zaoszczędzonego pieniądza.

Jednocześnie posiadanie oszczędności w obcej walucie jest bardzo dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka. W mediach pojawia się coraz więcej informacji o nadchodzącej recesji, a nawet o możliwości wystąpienia poważnego kryzysu finansowego. Złotówka nie należy do najbardziej stabilnych walut – wszelkie zmiany geopolityczne odbijają się na wartości polskiej waluty. Właśnie dlatego trzymanie oszczędności w innych walutach jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2022 roku?

Zastanawiasz się, w jakiej walucie trzymać oszczędności? Przyjmuje się, że najlepszym wyborem będą waluty, uznawane za „save haven”, czyli bezpieczne przystanie na rynkach finansowych. Pozwalają one zachowanie, a nawet zwiększenie wartości inwestycji w trudnych czasach. W przypadku walut mowa tutaj o wszystkich walutach, które są stosunkowo odporne na kryzysy i zawirowania na świecie. Zachowują one swoją wartość, a inwestorzy w dobie kryzysu uciekają właśnie do tych walut.

Trzymanie oszczędności w dolarach amerykańskich to dobry pomysł

Dla wielu osób, które chcą trzymać oszczędności w innej walucie niż polski złoty, najlepszym wyborem jest dolar amerykański. To właśnie dolar uznawany jest za jedną z najsilniejszych i najbardziej stabilnych walut na świecie. Co ciekawe, dolar amerykański należy do niezbyt dużej grupy walut rezerwowych. Stanowi on część rezerw stałych banków centralnych na całym świecie. W 2021 roku udział dolara w globalnych rezerwach wynosił 59,5%.

Czy warto trzymać oszczędności w euro?

Niektórzy zastanawiają się też nad trzymaniem oszczędności w euro. Udział euro w globalnych rezerwach wynosi ok. 20% – czyli o wiele mniej, niż w przypadku dolara amerykańskiego. Bez wątpienia euro uznawane jest jednak za silną i stabilną walutę, która budzi duże zaufanie, a jej wartość ulega stosunkowo niewielkim wahaniom. Trzymanie części oszczędności w euro może być więc dobrym rozwiązaniem.

Inne waluty, w których warto oszczędzać

Oprócz trzymania oszczędności w dolarach amerykańskich czy w euro, warto zastanowić się także nad innymi walutami. Wśród walut, które uznawane są za stabilne i bezpieczne, najczęściej wymienia się franki szwajcarskie czy korony norweskie.

W jakich walutach trzymać oszczędności – podsumowanie

Jak widać, trzymanie oszczędności w innych walutach jest dobrym rozwiązaniem. Z pewnością zawsze warto trzymać pewną część zaoszczędzonych środków w dolarach amerykańskich – niezależnie od tego, co dzieje się na świecie. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie posiadanych oszczędności. Wymieniając zgromadzone oszczędności na inną walutę, warto zadbać o dobre warunki tej wymiany. Najlepszym sposobem na korzystną wymianę walut może być skorzystanie z kantorów internetowych.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.