Chorwacja — jaka waluta obowiązuje w tym kraju? Praktyczne informacje o kunach chorwackich

27 września, 2022

Wyjazd na wakacje za granicę czy też po prostu podróż w celu poznania innej kultury – w wielu sytuacjach znajomość waluty danego kraju jest bardzo ważna. W Chorwacji obowiązuje kuna chorwacka z symbolem HRK. Oczywiście często można zapłacić dolarami czy euro, jednak w większości właśnie kuny są wykorzystywane. Co warto wiedzieć o walucie Chorwacji?

Chorwacja – jaka waluta?

W Chorwacji wykorzystywane są kuny chorwackie z symbolem HRK. Ta waluta została wprowadzona już w 1994 roku. Mimo wszystko nie jest to pierwszy raz, kiedy kuna się pojawiła. W latach 1941 do 1945 obowiązywała taka sama waluta. Wykorzystywano ją wtedy w Niezależnym Państwie Chorwackim. Obecnie tę walutę nazywa się pierwszą kuną.

Teraz 1 HRK to równowartość około 0,63 PLN. Kuna chorwacka, podobnie jak polski złoty, dzieli się na mniejsze części. 1 HRK to 100 lip – jest to odpowiednik groszy. Kuny chorwackie występują w monetach oraz banknotach o różnych nominałach. Warto wiedzieć, jakie pieniądze obowiązują na terenie Chorwacji, kiedy planujesz wyjazd:

  • Monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip
  • Monety: 1, 2 i 5 kun chorwackich
  • Banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun chorwackich

Warto wiedzieć, że oprócz kun chorwackich wykorzystywane są euro oraz dolary. Mimo wszystko wtedy kurs wymiany zwykle jest niekorzystny. W przypadku wyjazdu do Chorwacji najlepiej korzystać właśnie z obowiązującej tam waluty.

Ile pieniędzy zabrać na wyjazd do Chorwacji?

Ceny w Chorwacji są obecnie podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Wiele podstawowych produktów można kupić nawet o wiele taniej. Na przykład chleb krojony to cena tylko 6 HRK, a 10 jajek 12,50 HRK. 1,5 litra wody będzie natomiast wydatkiem 6,50 HRK. 1 kg mięsa drobiowego kosztuje 50 HRK. Jak widać, ceny są bardzo dobre. Warto zawsze zabrać więcej gotówki. Oprócz jedzenia trzeba opłacić wejściówki i bilety na różne atrakcje lub środki transportu.

W zależności od tego, jak długi pobyt planujesz, należy dopasować ilość gotówki. Jeśli chodzi o możliwe minimum – powinno to być około 2500 HRK. W zupełności wystarczy to na kilka dni przeżycia oraz różne, dodatkowe atrakcje. Nie zawsze trzeba nawet posiadać gotówkę. Można korzystać z międzynarodowych kont walutowych i kart płatniczych.

Jak korzystnie kupić kuny chorwackie? Oszczędzaj na każdej wymianie walutowej!

Przed wyjazdem trzeba zakupić odpowiednią ilość gotówki. Warto więc wiedzieć, jak korzystnie wymienić dowolną walutę na kuny chorwackie. Cena HRK będzie różnić się zależnie od tego, gdzie chcesz dokonać transakcji. Dostępne są stacjonarne kantory oraz internetowe serwisy. Pierwsza opcja jest zdecydowanie mniej wygodna – dodatkowo w ten sposób kursy nie zawsze są korzystne.

Internetowe kantory stały się obecnie niezwykle popularne. Można z nich korzystać wszędzie za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do sieci. Oferują najczęściej także znacznie lepsze kursy i niskie prowizje. Niektóre kantory mają nawet dedykowane aplikacje mobilne.

Jednym z przydatnych serwisów będzie tu zdecydowanie Alert Walutowy. Posiada on wygodną porównywarkę kantorów internetowych oraz umożliwia ustawienie powiadomienia, kiedy cena danej waluty osiągnie wybraną wartość. To kompleksowe, uniwersalne narzędzie, które pomoże przy każdej wymianie. Warto zauważyć, że Alert Walutowy jest również zupełnie darmowym rozwiązaniem. Pozwoli to sporo oszczędzić na każdej wymianie.

Wiesz już, jaka jest waluta w Chorwacji!

Znasz odpowiedź na pytanie, jaka waluta obowiązuje w Chorwacji. Jeśli planujesz wyjazd do tego pięknego kraju, być może zastanawiasz się, jak korzystnie kupić tę walutę. Jednym z najprostszych sposobów na zakup kun chorwackich jest wykorzystanie Alertu Walutowego. To darmowy serwis, który pomaga w wymianach walutowych. Dostępna jest porównywarka kantorów, powiadomienia, a nawet zestawienie najlepszych miejsc do zakupu kryptowalut. Serwis oferuje wiele – a korzystanie z niego nic nie kosztuje. Wystarczy tylko wejść na stronę i skorzystać z wybranej opcji. Można w ten sposób oszczędzić nawet kilkaset złotych podczas jednej wymiany walutowej.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.