Japońska waluta – co warto o niej wiedzieć?

3 października, 2022

Planujesz podróż do Japonii i chcesz jak najlepiej się do niej przygotować? Przede wszystkim musisz dowiedzieć się wszystkiego na temat japońskiej waluty – jaka waluta obowiązuje w Japonii, ile pieniędzy zabrać ze sobą na wyjazd i jak najkorzystniej zakupić japońską walutę.

Japońska waluta – najważniejsze informacje

Oficjalną walutą Japonii jest jen japoński, który oznaczany jest symbolem JPY. W obiegu dostępne są monety o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów japońskich, a także banknoty o nominałach 1000, 2000, 5000 i 10000 jenów.

Koncept jena pojawił się już w XIX wieku, kiedy to rząd japoński postanowił ujednolicić bardzo skomplikowany system monetarny. W 1882 roku założono Bank Japonii, który miał zajmować się kontrolowaniem obiegu pieniądze w Japonii. Choć początkowo jen był ściśle powiązany z dolarem, z czasem na walutę tę zaczęło wpływać wiele czynników, takich jak kryzys naftowy w 1973 roku. Gdy jen ulegał zbyt dużym wahaniom, rząd zaczynał interweniować – celem było utrzymanie jena na stabilnym poziomie. Działania te przyniosły oczekiwany rezultat. Waluta Japonii uznawana jest za jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie.

Jaką walutą płaci się w Japonii?

Walutą obowiązującą w Japonii jest oczywiście jen japoński. Osoby, który planują podróż do tego kraju, powinny zabrać ze sobą odpowiednią ilość jenów. Z pewnością ułatwi to dokonywanie płatności gotówkowych w różnych miejscach, między innymi w restauracjach czy w obiektach turystycznych. Należy pamiętać, że pobranie gotówki w japońskim bankomacie może być trudne, a nawet niemożliwe dla osób, które mają kartę wydaną w Polsce. Warto więc zabrać ze sobą nieco więcej gotówki i ewentualnie wymiany dokonać na miejscu. Oczywiście w każdym momencie można wymienić walutę, korzystając z oferty kantoru internetowego. Dzięki takiej możliwości nie trzeba szukać bankomatu czy kantoru w Japonii – cały proces dokonany jest online.

Jak korzystnie kupić jeny japońskie?

Z uwagi na fakt, że jen japoński uznawany jest za jedną z najważniejszych i najsilniejszych walut na świecie, stosunkowo łatwo jest nabyć jeny w korzystnej cenie. Najlepszą opcją jest zakup jenów w gotówce jeszcze przed wyjazdem. Warto skorzystać z porównywarki kantorów internetowych, dzięki której w kilka minut można znaleźć kantor, który oferuje wymianę złotówek na jeny na najlepszych warunkach. Wymiana waluty już po przyjeździe do Japonii może być mniej korzystna – szczególnie w kantorach, które znajdują się na lotniskach czy w popularnych miejscowościach turystycznych. Warto więc odpowiednio przygotować się na wyjazd – w ten sposób można sporo zaoszczędzić, a także uniknąć stresu, związanego z brakiem gotówki już po przylocie do Japonii.

Ceny w Japonii w 2022 roku

Planując budżet na wyjazd, warto sprawdzić, jakie są ceny w Japonii w 2022 roku. Pozwoli to na zorientowanie się, jakich kosztów trzeba się spodziewać podczas pobytu w tym kraju. Przykładowo za chleb należy zapłacić około 200,00 JPY, za wodę 1,5l – 130,00 JPY, a za mleko 1l – 185,00 JPY. Cena obiadu na mieście wynosi około 800,00-1000,00 JPY, a kawy na wynos – około 350,00 JPY.

Cena pobytu w hotelu może wynosić od 10.000,00 do nawet 20.000,00 JPY – w zależności do standardu czy lokalizacji. Osoby, które chcą skorzystać z określonych atrakcji turystycznych, mogą sprawdzić cenę jeszcze przed wyjazdem. Z pewnością pozwoli to na jeszcze lepsze zaplanowanie wydatków podczas podróży w Japonii – a dzięki temu na określenie, ile japońskiej waluty zabrać na wyjazd.

Japońska waluta – podsumowanie

Wiesz już, jaka waluta obowiązuje w Japonii. Jest to jen japoński (JPY). Osoby, które planują podróż do Japonii, powinny zaopatrzyć się w odpowiednią ilość japońskiej waluty. Warto skorzystać z porównywarki kantorów internetowych, dzięki której znalezienie kantoru oferującego korzystne warunki wymiany nie zajmie wiele czasu.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.