Jak działa kryptowaluta?

  • 1. Czym jest kryptowaluta?
   Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest zabezpieczona kryptografią, chroniąc ją przed fałszowaniem lub podwójnymi wydatkami. Aby zapewnić, że ta kryptowaluta jest oparta na technologii blockchain, która jest zdecentralizowaną bazą danych z zapisem wszystkich transakcji dokonanych między użytkownikami kryptowaluty. Nie ma banku centralnego ani organu kontrolującego kryptowalutę. Jedynym dowodem posiadania jednostki kryptowaluty jest chroniona kryptograficznie historia transakcji rozprowadzona po całej sieci użytkowników. Jednostki kryptowalut mogą być przechowywane w portfelach, z których każdy ma odrębny adres. Algorytmy w obrębie samej kryptowaluty kontrolują jej podaż, nagradzając górników, którzy przyczyniają się do szyfrowania kolejnych transakcji. Ogranicza to podaż kryptowaluty i inflację.
  • 2. Czym jest blockchain?
   Blockchain to specyficzny rodzaj bazy danych. Zapisane w nim informacje są udostępniane wszystkim użytkownikom sieci i układane w połączone bloki. Gdy jeden z bloków zostanie wypełniony informacjami, zostaje zablokowany i nie można go zmienić. Po wykonaniu operacji w bazie danych (np. transakcji w blockchainie kryptowaluty) jest ona rozgłaszana w całej sieci i włączana do aktualnie otwartego bloku. Gdy blok jest pełen danych, zostaje zablokowany, zaszyfrowany, a jego podpis kryptograficzny gwarantuje, że nie zostanie zmieniony w przyszłości.
  • 3. Co to jest portfel kryptowalutowy?
   Portfel to miejsce, w którym możesz przechowywać kryptowalutę. Każdy portfel składa się z kombinacji adresu oraz klucza publicznego i prywatnego. Pomyśl o tym jak o internetowym koncie bankowym, gdzie adres to numer konta bankowego, klucz publiczny to twoje imię i nazwisko, a klucz prywatny to hasło do konta. Wszystkie są bardzo długimi ciągami znaków alfanumerycznych. Aby dokonać transakcji, musisz ujawnić innym swój adres i klucz publiczny, ale zawsze powinieneś zachować swój klucz prywatny w tajemnicy – każdy, kto go zna, może uzyskać dostęp do Twojego portfela.
  • 4. Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?
   Swoją kryptowalutę możesz trzymać we własnym portfelu lub w portfelu obsługiwanym przez stronę trzecią, np. kryptowalutę wymiana. Jeśli handlujesz kryptowalutą na giełdzie, zazwyczaj jest ona domyślnie przechowywana w portfelu giełdy, chyba że przeniesiesz ją na swój własny. Jeśli chodzi o portfele, głównym rozróżnieniem są portfele online („gorące”) i offline („zimne”). Portfele online przechowują Twój klucz prywatny online, dzięki czemu transakcje są szybsze i łatwiejsze. W przypadku portfeli offline Twój klucz prywatny jest przechowywany w trybie offline – na urządzeniu sprzętowym lub po prostu zapisujesz go na kartce papieru. Portfele offline w zasadzie nie mogą zostać zhakowane, chyba że właściciel portfela jawnie przekaże klucz prywatny innej osobie. Również jeśli właściciel portfela zagubi kartkę z kluczem prywatnym, kryptowaluta w portfelu przepada na zawsze. Większość giełd przechowuje większość pieniędzy swoich klientów w portfelach offline, aby chronić je przed hakerami.
  • 5. Jak generowane są nowe monety kryptowaluty?
   Nowe jednostki kryptowaluty lub monety są generowane w procesie dodawania nowych bloków do łańcucha bloków za kryptowalutą. Algorytmy kryptowalut zwykle wykorzystują do tego dwa mechanizmy: dowód pracy i dowód stawki. Dowód pracy oznacza, że ​​aby wygenerować nowy blok, użytkownik musi jako pierwszy rozwiązać skomplikowaną zagadkę kryptograficzną wymagającą dużej mocy obliczeniowej. Po rozwiązaniu tej zagadki użytkownik wykorzystuje jej wynik do zaszyfrowania bloku transakcji w łańcuchu i jest nagradzany jedną monetą. Ten mechanizm jest używany w Bitcoin. Proof of stake oznacza, że ​​aby wygenerować nowy blok w łańcuchu, użytkownik musi posiadać największą ilość kryptowaluty przez określony czas, podczas którego środki te są zamrażane. Po wygenerowaniu nowego bloku użytkownik, który posiadał największą ilość monet, otrzymuje nową monetę. Algorytm generowania jest dostosowany tak, aby uniknąć sytuacji, w których jeden właściciel największej stawki monet generuje wszystkie nowe. Nowe kryptowaluty są uruchamiane w procesie zwanym Initial Coin Offering (ICO). W ramach tego procesu osoby stojące za nową kryptowalutą sprzedają pewną pulę monet, aby pokryć koszty uruchomienia kryptowaluty, a czasem innego powiązanego przedsięwzięcia biznesowego. ICO nie są regulowane i osobom bez specjalistycznej wiedzy technicznej i/lub dobrych kontaktów w społeczności blockchain może być bardzo trudno zrozumieć, które nowe kryptowaluty mają rzeczywistą wartość. Po ICO proces generowania monet powinien opierać się na dowodzie pracy lub dowodzie stawki.
  • 6. Kto stworzył kryptowalutę?
   Artykuły teoretyczne kładące podwaliny pod cyfrową zdecentralizowaną walutę zostały napisane w latach 90. XX wieku. W 2009 roku Satoshi Nakamoto uruchomił pierwszą kryptowalutę Bitcoin. Tożsamość Nakamoto jest nieznana, jako hołd dla niego jednostka Bitcoin o wartości 1/100 000 000 została nazwana 1 Satoshi. Jest to najmniejsza możliwa jednostka miary dla Bitcoina. Ethereum zostało opisane jako koncepcja w 2013 roku przez Vitalika Buterina i uruchomione w 2015 roku.
  • 7.Czy kryptowalutę można bezpiecznie kupować i używać?
   Kryptowaluta może być stosunkowo bezpieczna w użyciu, jeśli podejmiesz niezbędne środki ostrożności. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią kryptowalutę, którą chcesz kupić lub użyć. Z reguły powinieneś zacząć od największych kryptowalut – Bitcoin, Ethereum – które mają najlepiej sprawdzony kod i płynność. Kupując mniejsze kryptowaluty, potrzebne jest większe doświadczenie, aby zrozumieć ich dokładną charakterystykę i ryzyko. Udział w ICO lub kupowanie nowych, niejasnych monet wymaga jeszcze większej wiedzy, aby uniknąć oszustw i złych decyzji zakupowych. Kupując kryptowalutę, ważne jest, aby wybrać bezpieczny kanał zakupu. Do wyboru jest wiele giełd i brokerów, różniących się ceną i bezpieczeństwem. Zalecamy skorzystanie z naszej porównywarki, która stosuje te dokładne kryteria, aby zapewnić niezbędną przejrzystość. Możesz uzyskać do niego dostęp, dotykając „Porównaj giełdy” u góry tej strony. Po zakupie kryptowaluty ważne jest, aby przechowywać ją w bezpieczny sposób. Zalecamy korzystanie z własnego portfela lub przechowywanie kryptowaluty na jednej z najbezpieczniejszych giełd. Podczas korzystania z własnego portfela ważne jest, aby zachować jego klucz prywatny w tajemnicy. W tym celu zalecamy portfel sprzętowy lub przechowywanie klucza prywatnego na piśmie lub jako kod QR w bezpiecznym miejscu przechowywania offline.
  • 8. Jaka jest najlepsza kryptowaluta?
   Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla osób, które stawiają na bezpieczeństwo i stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut najlepszymi opcjami są Bitcoin i Ethereum. Są najbardziej bezpieczne i charakteryzują się wysoką płynnością. Jeśli chcesz używać kryptowaluty jako narzędzia płatniczego, Bitcoin jest najszerzej akceptowaną kryptowalutą. Dla bardziej aktywnych traderów i doświadczonych użytkowników świat kryptowalut oferuje pełną skalę kompromisów między ryzykiem a nagrodą. Od stablecoinów, które przynajmniej teoretycznie są wspierane przez walutę fiducjarną, przez inne główne monety, takie jak Ripple, Bitcoin Cash, Zcash, po niezwykle ryzykowne i niejasne „shitcoiny” i ICO – kryptowaluta to świat sam w sobie.
  • 9. Co mogę zrobić z kryptowalutą?
   Kryptowalutę można wykorzystać jako inwestycję, ochronę przed inflacją, narzędzie płatnicze lub kombinację wszystkich trzech. Jeśli chodzi o inwestycje, może być używany w różnych horyzontach czasowych, zarówno do kupowania i trzymania, do handlu spekulacyjnego, jak i do wszystkiego pomiędzy. Kryptowaluta nie cierpi z powodu inflacji, jej podaż jest kontrolowana, dzięki czemu może chronić oszczędności przed utratą wartości spowodowaną przez nieodpowiedzialne banki centralne lub kryzysy gospodarcze. Kryptowaluta staje się coraz bardziej popularna jako metoda płatności. W tym aspekcie Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej popularny i powszechnie akceptowany.
  • 10. Czego potrzebuję, aby kupić lub używać kryptowaluty?
   Aby kupić kryptowalutę potrzebujesz dostępu do internetu i sposobu na przelew pieniędzy na giełdę kryptowalut. Wymiany zwykle z wyjątkiem przelewów bankowych, płatności kartą kredytową, niektóre również Paypal i inne metody. W niektórych krajach kupowanie kryptowalut jest nielegalne, więc sprawdź, czy dotyczy to Twojej jurysdykcji. Jeśli chcesz trzymać kryptowalutę przez dłuższy czas, zalecamy otwarcie konta na jednej z najbezpieczniejszych giełd lub utworzenie własnego portfela, aby zarządzać możliwym ryzykiem.

Jak działają giełdy kryptowalut?

  • 11. Czym jest giełda kryptowalut?
   Giełda kryptowalut to cyfrowy rynek, na którym inwestorzy mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty. Jest to platforma internetowa, która pośredniczy między kupującymi i sprzedającymi kryptowalutę. Każda giełda obsługuje handel wieloma kryptowalutami między sobą, większość z nich umożliwia również handel zwykłymi pieniędzmi fiducjarnymi przeciwko kryptowalutom.
  • 12. Ile jest giełd kryptowalut?
   Na całym świecie działa obecnie około 300 giełd, które umożliwiają handel kryptowalutami.
  • 13. Czym giełdy różnią się od siebie?
   Giełdy różnią się w zależności od obsługiwanych walut i krajów, funkcji handlowych, opłat, regulacji, bezpieczeństwa i płynności.
  • 14. Jakie są najlepsze giełdy dla początkujących?
   Stawiając pierwsze kroki w świecie kryptowalut, ważny jest wybór odpowiedniej giełdy. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka i kłopotów za pierwszym razem, powinieneś wybrać giełdę, która jest dostępna dla mieszkańców Twojego kraju i wspiera handel pieniędzmi fiducjarnymi na kryptowaluty. Ponadto zalecamy wybór giełdy, która jest zarówno bezpieczna, jak i oferuje niskie opłaty za wpłaty/wypłaty. Ceny kryptowalut na różnych giełdach są zwykle bardzo podobne, więc to, co naprawdę robi różnicę, to opłaty. Opłaty transakcyjne wynoszą zwykle około 0,2% i mają znaczenie tylko wtedy, gdy chcesz prowadzić intensywny handel. Jeśli dokonujesz pierwszego zakupu kryptowaluty, możesz zostać bardziej dotknięty opłatami za wpłaty / wypłaty. W przypadku kart kredytowych mogą one sięgać nawet 4%, więc korzystanie z przelewu bankowego ma większy sens finansowy. Nawet wtedy opłaty mogą wynosić od 0 do 1,5%. Niektóre giełdy mają stałą minimalną opłatę depozytową, która ma na celu powstrzymanie niższych depozytów. Niezależnie od opłat bezpieczeństwo giełdy jest kluczowym tematem. Wybór giełdy o niskim poziomie bezpieczeństwa może oznaczać utratę całych środków. Z reguły większe giełdy są najbezpieczniejsze. Chociaż nawet wśród liderów rynku można znaleźć ostre różnice w zakresie bezpieczeństwa funduszy. Sprawdź nasze porównania giełd, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i opłat na największych giełdach kryptowalut.
  • 15. Jakie są najlepsze giełdy dla zaawansowanych traderów?
   Zależy to ściśle od preferencji tradera kryptowalut. Inwestorzy długoterminowi będą zwracać uwagę na niskie opłaty i akceptowalny poziom bezpieczeństwa, ponieważ większość swoich środków zatrzymają poza giełdą w swoich portfelach. Handlowcy zajmujący się większymi wolumenami przyjrzą się funkcjom giełdowym, płynności i opłatom. W zależności od profilu ryzyka, niektórzy inwestorzy zainteresowani mniej znanymi kryptowalutami mogą być zmuszeni do korzystania z mniej znanych giełd, ponieważ te większe często pozwalają na handel tylko największymi i najbardziej renomowanymi kryptowalutami.
  • 16. Czego potrzebuję, aby korzystać z giełdy kryptowalut?
   Do zakupu kryptowaluty na giełdzie potrzebny jest dostęp do internetu oraz sposób na przelanie pieniędzy na giełdę. Wymiany zwykle z wyjątkiem przelewów bankowych, płatności kartą kredytową, niektóre również Paypal i inne metody. W niektórych krajach kupowanie kryptowalut jest nielegalne, więc sprawdź, czy dotyczy to Twojej jurysdykcji. Większość giełd poprosi Cię o poddanie się procesowi weryfikacji, zanim wpłacisz pieniądze fiducjarne na giełdę lub przed przekroczeniem określonej wartości transakcji. Zwykle wiąże się to z przesłaniem zdjęcia dowodu osobistego i dowodu adresu – rachunku za telefon komórkowy, internet lub prąd lub wyciągu bankowego.
  • 17. Jakie są zagrożenia związane z korzystaniem z giełd kryptowalut?
   Oprócz zmienności kryptowalut, najważniejszymi zagrożeniami do rozważenia są zagrożenia bezpieczeństwa. Mogą być one związane z twoim zachowaniem i samą wymianą.
  • 18. Jak mogę zarządzać ryzykiem?
   Należy zadbać o inwestowanie w największe kryptowaluty, które zazwyczaj są najbezpieczniejsze. Należy zadbać o wybór najbezpieczniejszych giełd kryptowalut. W tym celu porównujesz nasz wynik bezpieczeństwa dla odpowiednich giełd. Powinieneś również odpowiednio zadbać o swoje dane logowania do giełd i klucz prywatny swojego portfela kryptowalut. Jeśli te dane zostaną naruszone, ryzykujesz utratę wszystkich swoich środków. W miarę możliwości włączaj również autoryzację dwuskładnikową.
  • 19. Jak mam wybierać między giełdami?
   Wybierając między giełdami kryptowalut należy dążyć do rozsądnego kompromisu między opłatami giełdowymi a bezpieczeństwem. Zalecamy nadanie priorytetu bezpieczeństwu, a następnie sprawdzenie najbezpieczniejszych giełd pod kątem poziomów opłat. Musisz również sprawdzić, czy wybrane giełdy pozwalają mieszkańcom Twojego kraju na handel i umożliwiają handel wybraną kryptowalutą. W tym celu możesz skorzystać z naszego porównania giełd Alert Walutowy, które klasyfikuje giełdy według bezpieczeństwa i ceny ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kwalifikujących się krajów i opłat

Jak działa Alert Walutowy?

 • 20. Jaki problem może dla mnie rozwiązać Alert Walutowy?
  Jeśli chcesz kupić kryptowalutę i zastanawiasz się, jak to zrobić, pomożemy Ci dokonać świadomego wyboru. Dzięki Alert Walutowy możesz ustawić w każdej chwili bezpłatny alert który za Ciebie będzie śledził kurs najpopularniejszych kryptowalut i będzie Cię informował o kursie Bitcoin i Ethereum.
 • 21. Czy korzystanie z Alert Walutowy coś kosztuje?
  Nie, usługa jest bezpłatna dla wszystkich. Ponadto, jeśli przejdziesz na giełdę kryptowalut bezpośrednio z naszej strony internetowej, możesz zdobyć specjalne bonusy, jeśli zarejestrujesz się i zaczniesz handlować.
 • 22. Czego potrzebuję, aby korzystać z Alert Walutowy?
  Zupełnie nic. Zachęcamy do przejrzenia naszych porównań giełd kryptowalut lub przeczytania naszych prostych wyjaśnień na temat działania kryptowaluty i łańcucha bloków. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować na jednej z giełd, aby kupić jakąś kryptowalutę, zazwyczaj będziesz musiał przejść proces weryfikacji na samej giełdzie. Giełdy mają różny proces weryfikacji, zazwyczaj wymagają zdjęcia Twojego dowodu tożsamości, czasami także zdjęcia rachunku za prąd, rachunku za telefon komórkowy lub czegokolwiek innego, co potwierdza Twój adres domowy. Jeśli wolisz korzystać z giełdy bez procesu weryfikacji, Binance to rozsądna opcja.
 • 23. Czy mogę otrzymać instrukcję obsługi Alert Walutowy?
  Alert Walutowy porównuje najlepsze giełdy kryptowalut pod względem ceny. Na naszej stronie startowej możesz wybrać, czy chcesz kupić lub sprzedać Bitcoin lub Ethereum. Aby dokonać wyboru, dotknij wymaganych pól, a następnie dotknij „Przejdź do giełd”, ta opcja przekieruje Cię do wybranej przez Ciebie giełdy.
 • 24. Jak Alert Walutowy porównuje giełdy kryptowalut?
  Klasyfikujemy je według kryterium ceny. Pod względem ceny pokazujemy najlepszą cenę, jaką możesz uzyskać przy wymianie kryptowaluty.
 • 25. Jak obliczane są ceny wyświetlane na Alert Walutowy?
  Pobieramy cenę kupna lub sprzedaży z giełdy. Jeśli chcesz użyć zwykłych pieniędzy fiducjarnych do zakupu kryptowaluty, będziesz musiał również pokryć opłatę depozytową, którą również pobiera wiele giełd. Podobnie, jeśli chcesz sprzedać krypto i wypłacić pieniądze fiducjarne, zazwyczaj będziesz musiał uiścić opłatę za wypłatę. Opłaty za wpłaty i wypłaty różnią się w zależności od metody płatności, dlatego postanowiliśmy nie uwzględniać ich w pokazywanych przez nas cenach. Z reguły wpłaty / wypłaty przelewem bankowym są zwykle najtańsze, natomiast wpłaty / wypłaty kartą kredytową są najdroższe.
 • 26. Dlaczego powinienem ufać Alert Walutowy?
  Jesteśmy niezależni od porównywanych przez nas giełd i przejrzyście przedstawiamy naszą metodologię. Zapewniamy Ci ceny w czasie rzeczywistym. Nie staramy się popychać Cię w żadnym kierunku, ale zapewniamy przejrzystość w podejmowaniu własnych decyzji.
 • 27. Jakie giełdy są porównywane na Alert Walutowy?
  Obecnie porównujemy następujące giełdy, w dowolnej kolejności: Binance, Coinbase, Kraken, Bitfinex, BitBay, Coinfield. Ten wybór zapewnia naszym użytkownikom wystarczającą różnorodność w zakresie obsługiwanych rynków, kryptowalut i funkcjonalności.
 • 28. Jak Alert Walutowy zarabia pieniądze?
  Gdy użytkownicy zostaną przekierowani z naszej strony na giełdy kryptowalut, zarejestrują się i zaczną kupować kryptowaluty, otrzymujemy prowizje partnerskie. Prowizje te pochodzą wyłącznie z opłat zwykle pobieranych przez giełdę i nie są przenoszone na klientów giełdy. Otrzymywane przez nas prowizje mieszczą się w ramach standardowych programów partnerskich giełdy. Nie wpływają one ani na wyświetlane przez nas ceny.

Wymiana kryptowalut na korzystnych warunkach – porównaj najlepsze kantory internetowe!

Alert Walutowy to nowoczesne narzędzie, które powstało z myślą o wszystkich osobach, dokonujących wymiany walut. I nie tylko – Alert umożliwia także wymianę kryptowalut i to na bardzo korzystnych warunkach! Warto wiedzieć, że wymiana kryptowalut także nie musi być droga. Właśnie dlatego udostępniono specjalną porównywarkę ofert różnych kantorów internetowych, związanych ze sprzedażą oraz kupnem BTC i ETH. Sprawdź, jakie są zalety porównywarki oraz na co zwracać uwagę przy wymianie kryptowalut!

Co warto wiedzieć o kryptowalutach? Praktyczne informacje

Wartość kryptowalut jest ustalana na giełdach na których się nimi  handluje.  Kursy kryptowalut są jednak znacznie bardziej nieprzewidywalne – skoki mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Handel kryptowalutami jest bardzo popularny. Bitcoin (BTC) to podstawowa, najpopularniejsza waluta. Ethereum (ETH) jest drugą z kolei, jeśli chodzi o rozpoznawalność. Wymiana kryptowalut na tradycyjne pieniądze jest możliwa – oferują to między innymi internetowe kantory i giełdy. Alertwalutowy.pl posiada specjalną porównywarkę serwisów, gdzie można wykonywać takie transakcje. Wymiana kryptowalut będzie dzięki temu bardziej opłacalna.

Jak wybrać najlepszą giełdę do wymiany kryptowalut?

W przypadku kryptowalut tak jak przy standardowych walutach trzeba zwracać uwagę na obecny kurs. Dla BTC i ETH jest on po prostu określony przez użytkowników – tak działa blockchain. Wybór odpowiedniej giełdy do handlu oznacza więc poszukiwanie serwisu z najlepszym kursem. Alertwalutowy.pl oferuje specjalną porównywarkę. Po wyborze kryptowaluty i standardowej waluty oraz opcji sprzedaży lub kupna – strona automatycznie wyświetla serwisy z korzystnymi warunkami wymiany. Dodatkowo wyświetlone są dostępne opcje transakcji oraz podstawowe informacje o danej giełdzie.

Wymiana kryptowalut na sprawdzonych giełdach, czyli dlaczego warto korzystać z Alertu Walutowego

Porównywarka o tak prostej konstrukcji jest po prostu idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o handel BTC i ETH. Wymiana kryptowalut w ten sposób pozwala porównać kursy na kilku giełdach krypto w porównywarce i wybrać tą z korzystnymi warunkami wymiany w danym momencie . Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Jak wygląda wymiana kryptowalut?. Wystarczy zwykle tylko założyć konto na giełdzie, zweryfikować je i wpłacić pieniądze. Alertwalutowy.pl udostępnia największe i jedne z najbardziej popularnych  serwisów giełdowych , które są często polecane przez samych użytkowników. Wybór odpowiedniej giełdy to podstawa. Należy zwracać uwagę na prowizje, kurs oraz nawet sam interfejs czy dodatkowe funkcje. Wymiana kryptowalut nie musi zająć wiele czasu – porównywarka automatycznie pokazuje giełdy i kursy walut z których można wybrać najkorzystniejszy giełdę.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.