Waluta Iraku – wszystko, co musisz wiedzieć

21 września, 2022

Choć Irak z pewnością nie jest popularnym wśród turystów krajem, wiele osób na świecie marzy o odwiedzeniu kolebki naszej cywilizacji. Wśród miejsc, chętnie odwiedzanych przez podróżniczych koneserów, wymienić należy przede wszystkim Bagdad, starożytne miasto Aszur czy ruiny miasta Hatra. Jeżeli planujesz wyjazd do tego kraju, koniecznie dowiedz się wszystkiego na temat waluty Iraku.

Waluta Iraku – dinar iracki

Walutą obowiązującą w Iraku jest dinar iracki. Jeden dinar dzieli się na 1000 filów. W obiegu są banknoty o nominałach: 100, 250, 500, 1000, 5000, 10 000 i 25 000 dinarów. Istnieje także banknot 50 dinarów, jednak nie jest on honorowany w części kurdyjskiej kraju. Jeśli chodzi o monety, dostępne nominały to 25, 50 i 100 dinarów. Symbol waluty Iraku to IQD.

Historia irackiej waluty

Dinar iracki wszedł do obiegu w 1932 roku. Przedtem w kraju tym obowiązywała inna waluta – rupia indyjska. Co ciekawe, rupie indyjskie obowiązywały w Iraku przez długi czas, a dokładnie od czasu brytyjskiej okupacji tego kraju podczas I Wojny Światowej.

Początkowo 1 dinar odpowiadał 11 rupiom. Po upływie kilkudziesięciu lat, a dokładniej w okolicach 1991 roku, banknoty dinarowe szybko się zdewaluowały. Powodem była wojna w Zatoce Perskiej, a także sankcje ONZ, nałożone na Irak. W efekcie pod koniec XX wieku za jednego dolara należało zapłacić nawet kilka tysięcy dinarów.

Ciekawym aspektem historii irackiej waluty jest wygląd. Otóż aż do 2044 roku na banknotach irackich widniał wizerunek dyktatora Saddama Husajna. Po upadku jego reżimu zaczęto jednak powoli zmieniać banknoty, a zamiast dyktatora na banknotach coraz częściej pojawiały się palmy czy islamskie zabytki. Obecnie banknoty irackie wyposażone są w szereg zabezpieczeń, dzięki czemu w istotnym stopniu ograniczony został problem fałszerstwa.

Jaką walutę zabrać do Iraku?

Choć oficjalną walutą w Iraku jest dinar iracki, osoby planujące podróż do tego kraju powinny wiedzieć, że w Iraku akceptowany jest także dolar amerykański. Osoby, które nie chcą zbyt dużej kwoty wymieniać na walutę Iraku, mogę zabrać ze sobą dwie waluty – dinary irackie i dolary amerykańskie. W przypadku dolarów nie należy spodziewać się żadnych problemów z płatnościami, szczególnie w większych miastach.

Ceny w Iraku

Zastanawiasz się, jakie ceny obowiązują w Iraku w 2022 roku? Aktualny za 1 PLN można nabyć ok. 308 IQD. Ceny produktów w Iraku są o wiele niższe niż w Polsce. Przykładowo za noc w hotelu zapłacić należy od 100 do 300 złotych (30 000 – 60 000 IQD). Za litr mleka zapłacić trzeba ok. 1,10 IQD, za 1 kg sera – 2 IQD, a za kawę na wynos – 1,5 IQD. Przed wyjazdem warto sprawdzić ceny popularnych atrakcji turystycznych, obiektów w okolicy, a także ceny w restauracjach – pozwoli to na lepsze przygotowanie się na wydatki.

Gdzie kupić dinary irackie?

Wbrew pozorom zakup dinarów irackich w Polsce nie jest prostym zadaniem, choć coraz więcej kantorów internetowych umożliwia zarówno sprzedaż, jak i zakup waluty Iraku. Jeśli planujesz podróż do tego kraju i chcesz wyposażyć się w dinary irackiej, możesz skorzystać z porównywarek kantorów internetowych. Dzięki temu w kilka minut dowiesz się, w którym kantorze dokonasz wymiary waluty irackiej, a także sprawdzisz, który kantor będzie w stanie zaoferować najlepsze warunki.

Jeśli w momencie, w którym będziesz chciał dokonać zakupu dinarów irackich, waluta ta będzie trudno dostępna, możesz zabrać ze sobą do Iraku dolary amerykańskie. Po wylądowaniu na miejscu z pewnością bez trudu dokonasz wymiary na walutę Iraku. Pamiętaj jednak, aby korzystać z usług dobrych kantorów, które oferują profesjonalne usługi i cieszą się zaufaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, którzy wcześniej odwiedzali Irak.

Waluta Iraku – podsumowanie

Wiesz już wszystko na temat waluty Iraku. Kluczowa informacja jest taka, że w podróż do Iraku warto zabrać ze sobą nie tylko dinary irackie, ale też dolary amerykańskie. Przed wyjazdem do Iraku warto śledzić aktualną sytuację w kraju, a także wszelkie informacje przekazywane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.