Co to jest system SWIFT?

27 maja, 2022

Przelewy to obecnie jeden z najwygodniejszych sposobów na dokonywanie płatności. Większość osób na co dzień korzysta z przelewów internetowych, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób realizowane są takie operacje. Jak to się dzieje, że w krótkim czasie środki mogą trafić na konto innej osoby – nawet takiej, które znajduje się w odległym kraju? Okazuje się, że proces ten jest niezwykle skomplikowany – zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co to jest system SWIFT!

Co to jest system SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to inaczej Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Stowarzyszenie powstało w 1973 roku, a jego główna siedziba znajduje się w Belgii. SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu, dzięki któremu instytucje finansowe na całym świecie mogą sprawnie wymieniać się najważniejszymi informacjami. Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki, ale tez wiele innych instytucji finansowych, takich jak domy maklerskie czy giełdy.

Szacuje się, że przy pomocy systemu SWIFT każdego dnia dokonuje się nawet 37 milionów transakcji na całym świecie. Obecnie SWIFT jest kluczowym systemem, który umożliwia sprawne funkcjonowanie całych gospodarek. Dotychczas nie stworzono dobrej alternatywy dla tego systemu, choć oczywiście w poszczególnych krajach działają mniejsze systemy informatyczne, jak na przykład ELIXIR w Polsce.

Kiedy warto skorzystać z przelewów SWIFT?

Choć w przypadku standardowych przelewów, które wykonujemy wielokrotnie w ciągu miesiąca, nie zastanawiamy się nad tym, jaki system będzie je obsługiwał, wątpliwości mogą pojawić się w przypadku przelewów w innej walucie, w szczególności przelewów zagranicznych. Przelewy SWIFT pozwalają na dokonywanie transakcji w dowolnym miejscu na świecie, a także w każdej istniejącej walucie. Oczywiście tego typu przelewy mogą iść dłużej, niż standardowe przelewy krajowe. Ich cena także może być wyższa.

Korzystanie z przelewów SWIFT może być dobrym wyborem w sytuacji, gdy musisz przelać środki finansowe do innego kraju, w innej walucie – również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych zalet przelewów SWIFT wymienić można:

  • pełne bezpieczeństwo transakcji,
  • szeroki wybór walut,
  • możliwość dokonania transakcji w prawie wszystkich krajach świata,
  • gwarantowaną terminowość przelewu,
  • brak limitów, jeśli chodzi o kwoty przelewu.

Standardowy przelew SWIFT przekazywany jest w ciągu trzech dni roboczych, choć oczywiście można także skorzystać z przelewów ekspresowych.

Jak zrealizować przelew SWIFT?

Szukasz informacji o tym, co to jest system SWIFT, bo chcesz zrealizować przelew zagraniczny? Przelewy SWIFT możesz zrealizować na swoim koncie bankowym. Cały proces odbywa się tak samo, jak w przypadku innych przelewów. Należy podać dane osoby, do której wykonywany jest przelew – może to być osoba prywatna, firma lub instytucja. Następnie trzeba podać numer konta – istotne jest jednak, aby był on w formacie IBAN, co oznacza, że do numeru konta musi zostać dodany kod kraju. Oczywiście należy podać także kwotę i tytuł przelewu.

Bardzo istotnym krokiem w przypadku przelewu SWIFT jest podanie kodu SWIFT banku odbiorcy. Bez tego przelew taki nie będzie mógł zostać zrealizowany. Kod taki zawiera osiem znaków (w niektórych przypadkach 11) i składa się z liter i cyfr. Listę kodów SWIFT banków w Polsce możesz znaleźć w sieci, jednak w każdym przypadku warto upewnić się, czy dany kod jest poprawny – tej informacji najlepiej szukać na stronie internetowej konkretnego banku.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Realizacja przelewów SWIFT jest płatna, a cena przelewu uzależniona jest od prowizji konkretnego banku, która najczęściej jest pewnym procentem od wartości przelewu. Najczęściej ceny przelewów SWIFT wahają się od 20 zł do 250 zł. Im wyższa będzie kwota przelewu, tym będzie on droższy.

Obecnie wiele banków określa zarówno minimalne, jak i maksymalne ceny przelewów SWIFT. Możesz również trafić na informację, że w przypadku danego przelewu będzie koszt OUR lub BEN. OUR oznacza, że koszt przelewu SWIFT ponosi zleceniodawca przelewu. Z kolei BEN oznacza, że koszt będzie po stronie odbiorcy. SHA z kolei może oznacza, że koszty te rozłożone są pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę, choć takie rozwiązania zdarza się rzadko.

Jeśli planujesz wykonanie przelewu zagranicznego w walucie euro, nie musisz korzystać ze SWIFT. Alternatywą może być system SEPA, w przypadku którego ceny są o wiele niższe. Istotne jest jednak, aby płatność była dokonana w obszarze, na którym działa system SEPA. W przeciwnym wypadku – lub wtedy, gdy korzystasz z innej waluty niż euro – konieczne będzie skorzystanie z systemu SWIFT.

Co to jest system SWIFT – podsumowanie

Wiesz już, co to jest system SWIFT, jak działa i kiedy warto z niego skorzystać. System SWIFT pozwala na wygodne i bezpieczne wykonywanie przelewów zagranicznych, właściwie do dowolnego miejsca na świecie, a także w dowolnej walucie. Kiedy staniesz przed koniecznością wykonania takiego przelewu, upewnij się, jaki jest kod SWIFT danego banku lub instytucji finansowej. Dzięki temu zyskasz pewność, że przelew w bezpieczny sposób dotrze do odbiorcy.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.
kantor TMS Oanda oferuje bezpieczne, korzystną wymianę walut dla Twojej firmy. Atrakcyjne kursy, płatności międzynarodowe, wielowalutowe rachunki płatnicze