19 czerwca, 2022
Zastanawiasz się, jaka waluta w Ukrainie obowiązuje w 2022 roku? A może planujesz podróż do tego kraju i chcesz wiedzieć, czym można tam płacić? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat waluty w Ukrainie!
Walutą, która aktualnie obowiązuje w Ukrainie, jest hrywna ukraińska, oznaczana symbolem UAH. Nazwa „hrywna” pochodzi od słowa „grzywna”, oznaczającego średniowieczną miarę srebra. Hrywna ukraińska została wprowadzona do obiegu dopiero w 1996 roku, kiedy to zastąpiła tzw. karbowańca (rubla rosyjskiego, a później rubla radzieckiego).
Jedna hrywna ukraińska dzieli się na 100 kopiejek, która są odpowiednikiem polskich groszy. Monety ukraińskie występują w nominałach: 1, 2, 5, 10, 25, 50 oraz 1 hrywna. Banknoty natomiast mają nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien.
Pewną ciekawostką jest fakt, że w 2008 roku hrywna ukraińska została uznana za najpiękniejszą walutę świata. Nic w tym dziwnego – banknoty ukraińskie są niebywale barwne, a przy tym są ozdobione wizerunkiem bohaterów, którzy w szczególny sposób przysłużyli się Ukrainie. Na awersie znaleźć możemy wizerunki postaci, a na rewersie – miejsca, które były dla nich szczególnie ważny. A zatem każdy ukraiński banknot opowiada zupełnie inną historię.
Walutą najczęściej wykorzystywaną w Ukrainie jest oczywiście hrywna. To właśnie ona stanowi najbardziej popularny środek płatniczy, z którego na co dzień korzystają mieszkańcy tego kraju. Nie oznacza to jednak, że w Ukrainie nie można płacić innymi walutami. W większych miastach, w szczególności w ośrodkach turystycznych, można wykorzystać inne waluty, na przykład euro lub dolary.
Co istotne, w Ukrainie nie ma również żadnego problemu z wymianą walut, ponieważ kantorów jest tam naprawdę sporo. A zatem osoby, które nie chcą zabierać ze sobą w podróż zbyt wiele UAH – ponieważ na przykład wolą mieć ze sobą euro – nie muszą obawiać się, że nie będą mogły dokonać płatności.
Uwaga! Należy również pamiętać o limitach, obowiązujących na ukraińskiej granicy. Do kraju można wwieść maksymalnie 15 tys. hrywien. W takim przypadku wystarczy deklaracja ustna. Jeśli ktoś chce wwieźć od 15 tys. do 50 tys. hrywien, musi podpisać pisemną deklarację. Osoby, które chcą mieć ze sobą większą ilość gotówki niż 50 tys. hrywien, wymagają pozwolenia Narodowego Banku Ukrainy. To samo dotyczy podróży w drugą stronę – limity podczas wywożenia gotówki z kraju są identyczne, podobnie jak kwestia wymaganych pozwoleń.
Jeśli planujesz podróż do Ukrainy, dobrym pomysłem może być zakup hrywien jeszcze przed podróżą. Obecnie dostępność tej waluty jest bardzo duża, w związku z czym wymiana jest możliwa niemal w każdym kantorze stacjonarnym. Oczywiście dobrym rozwiązaniem może być wymiana waluty online – nie tylko z uwagi na oszczędność czasu, ale też pieniędzy. W większości przypadków kantory internetowe oferują o wiele lepszy kursy, niż te stacjonarne. A zatem wymiana waluty online czy zakup hrywien ukraińskich przez internet to naprawdę dobry pomysł.
Jeśli zależy Ci na dobrej cenie hrywien, nie musisz samodzielnie porównywać ofert. Wystarczy, że skorzystasz z Alertu Walutowego. Kiedy UAH osiągnie optymalny dla Ciebie kurs, otrzymasz powiadomienie. Będziesz mógł więc dokonać zakupu po takim kursie, jaki jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. To dobre rozwiązanie, ponieważ cena ukraińskiej waluty ulega obecnie dużym wahaniom.
Jeśli dotychczas zastanawiałeś się, jaka waluta w Ukrainie obowiązuje obecnie, wiesz już, że są to hrywny ukraińskie. Zakup hrywien przed wyjazdem do Ukrainy jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście w kraju tym działa wiele kantorów, w których także można dokonać wymiany. Warto także pamiętać o kantorach internetowych, dzięki którym hrywny ukraińskie zakupisz w dowolnym momencie.