14 października, 2022
Od pewnego czasu w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat osłabienia naszej waluty, jaką jest polski złoty. Zmagamy się także z wysoką inflacją, a kolejne podwyżki stóp procentowych nie pozostają bez wpływu na nasze portfele. W tej sytuacji zdecydowanie warto dowiedzieć się, czym jest aprecjacja waluty.
Aprecjacja oznacza wzrost wartości towaru lub dobra. Pojęcie to najczęściej używane jest w kontekście wzrostu wartości waluty krajowej względem waluty zagranicznej. Innymi słowy, aprecjacja waluty to wzrost siły nabywczej pieniądza w stosunku do walut zagranicznych. Dla przeciętnego konsumenta jest to zjawisko pozytywne. Jako dobry przykład może tutaj posłużyć para walutowa EUR/PLN. Jeśli początkowo kurs euro wynosi 4,85 PLN, a następnie spadnie do 4,35 PLN, możemy mówić właśnie o aprecjacji. Wzrasta bowiem siła nabywcza złotówki – za tę samą kwotę można kupić więcej euro.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do aprecjacji waluty. Wśród najczęściej występujących wymienić można:
Czynników wpływających na wahania wartości waluty, m.in. na aprecjację czy deprecjację, jest wiele. Warto zwrócić uwagę również na takie elementy, jak napływ obcych walut do gospodarki, migracje ludności, czynniki sezonowe, sprzedaż czy zakup aktywów w danej walucie, a nawet spekulacje inwestorów.
Warto zastanowić się również nad tym, w jaki sposób zjawisko aprecjacji wpływa na gospodarkę. Wśród najważniejszych skutków aprecjacji wymienić należy przede wszystkim droższy eksport i tańszy import. O ile zjawisko aprecjacji uznawane jest za pozytywne, o tyle nie jest ono pozbawione skutków negatywnych. Mowa tu właśnie o droższym eksporcie – z reguły bowiem aprecjacja waluty prowadzi do osłabienia cenowej konkurencyjności eksportu, a niekiedy także do wzrostu kosztów pracy w relacji do kosztów pracy za granicą. Należy jednak pamiętać, że na wszystkie te zjawiska wpływa wiele różnych czynników i powinny one być rozpatrywane na różne sposoby.
Oprócz pojęcia aprecjacji, często można spotkać się także z pojęciem rewaluacji. Różnica pomiędzy tymi zjawiskami dotyczy przede wszystkim tego, jakie czynniki doprowadzają do ich zaistnienia. Aprecjacja waluty jest bowiem zjawiskiem naturalnym, zachodzącym na skutek procesów rynkowych i gospodarczych, natomiast rewaluacja polega na sztucznym umacnianiu waluty przez rząd. Zjawisko rewaluacji jest obecnie rzadko spotykane, ponieważ zdecydowanie nie spotyka się ono z dobrymi reakcjami, także ze strony rynków zagranicznych.
Wiesz już, czym jest aprecjacja waluty – na czym polega to zjawisko, jakie są jego przyczyny, a także najważniejsze skutki. Z pewnością pojęcie to warto znać w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z inflacją i z podnoszeniem stóp procentowych.