Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

25 czerwca, 2022

Wyjazd do innego kraju zawsze wiąże się z koniecznością zastanowienia się nad różnymi kwestiami – co spakować, jak dotrzeć do celu, gdzie nocować oraz jaką walutę trzeba zabrać. To ostatnie pytanie bardzo często pojawia się, jeśli chodzi o Bułgarię. Warto jeszcze przed wyjazdem zadecydować, ile pieniędzy zabrać oraz jaka waluta obowiązuje w danym kraju. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaką walutę zabrać do Bułgarii!

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii?

Walutą w Bułgarii są lewy bułgarskie. Skrót to BGN. Warto wiedzieć, że właśnie ta waluta jest najpopularniejsza i wykorzystywana najczęściej. W Polsce mamy do czynienia także z groszami. Odpowiednikiem przy bułgarskich lewach są stotinki – 1 lew to 100 stotinek. Cechą charakterystyczną waluty w Bułgarii są kolorowe banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100. Monety są dość podobne do groszy. Ich nominały są dokładnie takie same jak w Polsce.

Warto znać kurs waluty kraju, do którego zamierzasz podróżować. 1 lew bułgarski to w przeliczeniu około 2,35 złotego. Kurs należy obserwować, ponieważ ciągle ulega zmianie. Najlepiej wymienić pieniądze na lewy bułgarskie jeszcze przed wyjazdem. Do wymiany można zabrać także euro lub dolary. Te waluty są uniwersalne i bez problemu wymienisz je w Bułgarii na lewy.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Pora na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaką walutę zabrać do Bułgarii. Lewy bułgarskie będą oczywiście najlepszym wyborem – nie zawsze jednak będzie konieczny ich zakup. W Bułgarii można płacić także przy pomocy euro lub dolarów. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie popularniejsze. Takie waluty są jednak respektowane głównie w turystycznych miejscach. Mniejsze miejscowości czy też po prostu mało popularne rejony będą wymagać zakupu lewów bułgarskich.

Ceny w Bułgarii – oszacuj, ile gotówki zabrać na cały wyjazd

Bardzo ważne przed wyjazdem jest to, by ocenić, ile pieniędzy będzie potrzebne. To szczególnie istotne, kiedy kupujesz walutę jeszcze w Polsce. Aby szacunki były przybliżone, należy poznać ceny obowiązujące w Bułgarii. Nie różnią się one mocno od polskich, więc można stosunkowo łatwo ocenić budżet na wakacje.

Na przykład chleb to koszt 2,80 BGN, czyli około 6,50 zł. Sześć sztuk jajek kosztuje 2,60 BGN, a kilogram sera żółtego to wydatek 16 BGN. Cena masła wynosi 6 BGN, a szynki około 18 BGN. Kilogram pomarańczy kosztuje 2 BGN, natomiast ziemniaków 1 BGN. Na tej podstawie widać, że ceny artykułów spożywczych są zbliżone do Polski. Niektóre rzeczy są nawet tańsze, niż w kraju.

Jeśli chodzi o artykuły przemysłowe, jak paliwo – sytuacja jest naprawdę korzystna. Można spotkać się ze znacznie niższymi cenami, niż w Polsce. Dzięki temu, że warunki są podobne – dość łatwo ocenić, ile gotówki potrzeba na bułgarski wyjazd.

Bezpieczeństwo za granicą to bardzo ważna kwestia

To, jaką walutę zabrać do Bułgarii, to niejedyna kwestia. Na wyjazdach za granicę trzeba przykładać szczególną uwagę do bezpieczeństwa. Pieniądze muszą być odpowiednio przechowywane. Najlepiej nie trzymać wszystkich w jednym miejscu. Dodatkowo warto sprawdzić, czy dana dzielnica lub miejscowość jest niebezpieczna. Często w internecie można znaleźć informacje o przestępczości w danym rejonie. Najlepiej nie zapuszczać się tam, gdzie potencjalnie może nam coś grozić – za granicą to szczególnie ważne.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii – podsumowanie

Wiesz już, że do Bułgarii możesz zabrać lewy, euro lub dolary. Dobrym pomysłem może być także zabranie dwóch lub trzech walut. Warto wiedzieć, że gdy posiadasz pieniądze na koncie bankowym, możesz szybko sprzedawać i kupować różne waluty. Alert Walutowy jest narzędziem, które pozwala na wymianę waluty online – nawet podczas pobytu za granicą. To bardzo dobre rozwiązanie do wymiany waluty nawet za granicą czy też w awaryjnej sytuacji. Cały proces jest niezwykle prosty i nie zajmuje wiele czasu, jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które zabrały na wyjazd za mało gotówki lub tych, które nie zdążyły wymienić waluty przed wyjazdem.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.