Jaką walutę zabrać do Albanii?

7 czerwca, 2022

Planujesz wyjazd do Albanii i zależy Ci na tym, aby odpowiednio się do niego przygotować? Sprawdź, jaką walutę zabrać do Albanii!

Jak waluta obowiązuje w Albanii?

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli od tego, jaka waluta obowiązuje w Albanii. Otóż jest to LEK albański. 1 LEK to 100 qinderek, które są odpowiednikiem polskich groszy. Obecnie jednak nie są one już spotykane. Nazwa waluty LEK inspirowana jest imieniem słynnego wojownika, którym był Leke Dukagjini. Jest to postać bardzo dobrze znana w Albanii. Dukagjini w XV wieku został bohaterem narodowym, głównie dzięki swojej wspaniałej walce z Imperium Osmańskim.

Nominały w monetach to 1 LEK, 5 LEK, 10 LEK, 20 LEK, 50 LEK i 100 LEK. Jeśli chodzi o banknoty, dostępne są nominały: 200 LEK, 500 LEK, 1000 LEK, 2000 LEK oraz 5000 LEK. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku niektórych banknotów można trafić na kilka wersji. Wynika to z tego, że Albańczycy często tworzyli kilka wersji graficznych tych samych nominałów. Nie ma więc powodu do obaw – są to pełnoprawne środki płatnicze.

LEK albański – kurs w kantorach

W kantorach LEK albański oznaczany jest symbolem ALL (Albanian LEK). Jeśli chodzi o kurs ALL, obecnie wynosi on około 0,039 PLN. Oznacza to, że 100 LEK to około 3 PLN. Jeśli chodzi o przeliczenie na euro, 1 ALL to około 0,0083 EUR. A zatem 100 LEK to 0,84 EUR.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że – podobnie jak w przypadku innych walut – kurs LEK ulega nieustannym zmianom. Warto więc na bieżąco śledzić kurs, szczególnie jeśli planujesz zakup albańskiej waluty przed wyjazdem na wakacje. W tym celu możesz skorzystać z Alertu Walutowego – kiedy ALL osiągnie pożądany przez Ciebie kurs, otrzymasz powiadomienie, dzięki czemu będziesz mógł dokonać zakupu na najlepszych warunkach finansowych.

Jaką walutę zabrać do Albanii?

Choć walutą obowiązującą w Albanii jest LEK, nie oznacza to, że jest to jedyna waluta, jaką należy zabrać na wakacji w tym kraju. Bardzo często okazuje się, że o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą euro. W miejscowościach turystycznych, między innymi w hotelach czy restauracjach, można płacić euro i nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli nie wiesz, ile pieniędzy wydasz, warto zabrać ze sobą część leków i część euro. Dzięki temu zyskasz możliwość płacenia wybraną walutą. W niektórych przypadkach płacenie w albańskiej walucie może być bardziej korzystne. A zatem, odpowiadając na pytanie, jaką walutę zabrać do Albanii – dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą zarówno leków, jak i euro.

Ile pieniędzy zabrać na wakacje w Albanii?

Ceny w Albanii nie są wysokie, co jest jednym z powodów, dla których coraz więcej osób wybiera wakacje w tym kraju. Nie ma tam jednak tłumów, jest to więc dobra propozycja dla osób, które chcą odpocząć w ciszy i spokoju, bez zgiełku. Ceny w Albanii nie są wysokie, więc nie ma potrzeby, aby zabierać ze sobą dużą ilość gotówki. Przykładowo cena chleba wynosi około 20 ALL, wody 1,5 litra – 20 ALL, a piwa – 30 ALL. Cena za obiad to około 1000 LEK, czyli po przeliczeniu nie więcej, niż 40 złotych. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, ceny również nie są wygórowane.

Oczywiście warto zabrać ze sobą nieco więcej gotówki, jeżeli jednak za transport i hotel zapłacisz online wcześniej, na miejscu nie będą potrzebne duże kwoty. Wiele zależy od tego, czy planujesz jadać w restauracjach, odwiedzać wiele atrakcji turystycznych czy kupować coś więcej, niż drobne pamiątki.

Wymiana waluty online – nawet podczas wakacji!

Zabieranie dużych ilości leków na wakacje do Albanii nie jest dobrym pomysłem z tego względu, że w każdej chwili możesz wymienić walutę online. Możesz to zrobić zarówno przed wyjazdem, jak i podczas wakacji. Co istotne, wcale nie musisz korzystać z kantorów na miejscu. Wystarczy dostęp do internetu, gdzie swobodnie wymienisz PLN na euro czy na leki. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zabraknie gotówki lub wtedy, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Jaką walutę zabrać do Albanii – podsumowanie

Wiesz już, jaką walutę zabrać do Albanii. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie leków albańskich i dodatkowo pewnej kwoty euro. Niestety, po powrocie do Polski możesz mieć problem ze sprzedażą nadwyżki ALL, więc lepiej skorzystać z opcji wymiany waluty online, niż zabierać ze sobą zbyt dużą ilość albańskiej waluty.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.