Waluta Serbii – co warto o niej wiedzieć? Praktyczne informacje

28 sierpnia, 2022

Serbia jest naprawdę interesującym miejscem. To między innymi popularny wybór turystów. Wyjeżdżając na urlop, warto wiedzieć, jaka waluta obowiązuje w danym kraju. Seria jest bogatym kulturowo miejscem, gdzie można zauważyć wpływ zarówno Zachodu, jak i Wschodu. Walutą narodową jest tu dinar serbski (RSD). Sprawdź, co warto wiedzieć o walucie Serbii!

Waluta Serbii – najważniejsze informacje

Walutą Serbii są dinary serbskie z oznaczeniem RSD. Została ona wprowadzona od 2003 roku. Warto wiedzieć, że dinary serbskie dzielą się na mniejsze części – tak jak grosze i złotówki. Nazwy są tu jednak inne. 1 dinar serbski dzieli się na 100 para.

Mimo wszystko obecnie wykorzystywane są pełne sumy. Monety 50 para zostały wycofane już w 2008 roku. Teraz najniższym nominałem pozostaje 1 dinar serbski. W Serbii można trafić na monety oraz banknoty. Jakie są ich nominały?

  • Banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000
  • Monety: 1, 2, 5, 10, 20

Dinary serbskie są bardzo tanią walutą w porównaniu do polskich złotówek. Warto o tym wiedzieć, ponieważ tutaj wysokie nominały nie oznaczają dużej wartości. 1 dinar serbski to w przeliczeniu około 4 grosze. Na wyjazd do Serbii należy więc kupić stosunkowo dużo obowiązującej tam waluty.

Jak kupić dinary serbskie? Praktyczne porady, które pozwolą oszczędzić na każdej wymianie walutowej

Zakup dowolnej waluty można przeprowadzić w kantorze. Istnieją stacjonarne placówki oraz internetowe serwisy. Pierwsza opcja jest bardzo wygodna i to raczej jedyna zaleta tego rozwiązania. Nie trzeba mieć pieniędzy na koncie, aby dokonać wymiany. Można to zrobić za pomocą gotówki. Oczywiście taki zakup dinarów serbskich będzie dobrym wyborem, jednak da się to rozwiązać lepiej.

Stacjonarne kantory często narzucają spore prowizje i mają mało korzystne kursy. Zwykle wybór internetowego serwisu będzie bardziej opłacalny. Takie kantory oferują lepsze kursy, możliwość natychmiastowej wymiany z dowolnego urządzenia i różne promocje. W internecie można znaleźć także wiele porównywarek kantorów. Dzięki temu zawsze można najkorzystniej wymienić dowolną walutę na dinary serbskie.

Wykonanie opłacalnej transakcji często wymaga także wyczekania momentu z możliwie najlepszym kursem. Notowania każdej waluty stale się zmieniają. Nawet co godzinę kurs może być zupełnie inny. Trzeba mieć na uwadze to, czy wybrany kantor oferuje aktualizowany w czasie rzeczywistym kurs, by nie stracić. Dodatkowo najlepiej poczekać na korzystne warunki – zależnie od kwoty wymiany, można sporo zaoszczędzić.

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Serbii – ile dinarów wziąć na wyjazd?

Ceny w Serbii są stosunkowo dobre. Niemal dowolne produkty spożywcze można kupić naprawdę tanio. Warto zwrócić uwagę na ceny podstawowych rzeczy, by mniej więcej ocenić, ile gotówki zabrać do Serbii. Oczywiście kwota będzie zależeć przede wszystkim od czasu pobytu za granicą. Bardzo dobrym przelicznikiem jest to, że 5000 dinarów serbskich, czyli najwyższy nominał to około 200 złotych.

Jakie ceny obowiązują w Serbii? Na przykład 1 chleb to wydatek około 40 RSD. Mleko natomiast kosztuje 85 RSD, a makaron 50 RSD. Cukier to koszt 80 RSD. Woda mineralna wiąże się z wydatkiem około 45 RSD. Ceny nie są, jak widać, wygórowane. Często nawet można spotkać się z ofertami atrakcyjniejszymi, niż w Polsce.

Oprócz produktów spożywczych trzeba brać pod uwagę różne atrakcje. W Serbii niektóre miejsca wymagają wykupienia biletu. Dodatkowo warto skorzystać z lokalnych restauracji czy też rekreacyjnych miejsc, jak baseny, muzea itd. Dinary serbskie są bardzo tanią walutą – warto kupić jej więcej, ponieważ po powrocie można z powrotem wymienić ewentualny nadmiar.

Waluta Serbii – podsumowanie

Wiesz już, jaka waluta obowiązuje w Serbii i ile pieniędzy zabrać ze sobą na wyjazd do tego kraju. Co istotne, jeśli zależy Ci na zakupie tej waluty w dobrej cenie, możesz skorzystać z Alertu Walutowego. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu nabędziesz dinary serbskie na naprawdę korzystnych warunkach, a przy tym szybko i wygodnie!

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.