Jaką walutę zabrać do Turcji?

23 maja, 2022

Planujesz wyjazd do Turcji i zastanawiasz się, jak należy się do niego przygotować? Jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości dotyczy tego, jaką walutę zabrać do Turcji i ile pieniędzy warto mieć ze sobą podczas tygodniowych wakacji. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania! 

Jaką walutę zabrać do Turcji? 

Podstawowa kwestia dotyczy tego, jaką walutę zabrać do Turcji. Kluczową informacją jest jednak to, jaka waluta obowiązuje w Turcji – tę informację warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem. Otóż w Turcji obowiązuje lira turecka – w skrócie TL. Lira dzieli się na sto kuruszy – są one odpowiednikiem polskich groszy. Jedna lira turecka to około 0,27 PLN – choć kurs ten oczywiście nieustannie się zmienia. 

Okazuje się jednak, że wymiana złotówek na liry tureckie jeszcze przed wyjazdem do Turcji nie jest dobrym rozwiązaniem. Kursy poza granicami Turcji nie są niestety zbyt korzystne. O wiele lepszym rozwiązaniem może być zabranie na wyjazd do tego kraju euro lub dolarów. 

Co lepiej zabrać do Turcji – euro czy dolary? 

W większości poradników turystycznych można trafić na informację, że do Turcji warto zabrać ze sobą na przykład euro lub dolary. Co jest tego powodem? Dokonując wymiany, można liczyć na dobre warunki. To jednak niejedyny powód. Jeśli zabierzesz ze sobą więcej TL niż wykorzystasz, część tej waluty przywieziesz z powrotem do Polski. Sprzedaż liry tureckiej w Polsce nie będzie opłacalna. Lepiej więc zabrać ze sobą zapas innej waluty, aby – w razie potrzeby – po powrocie sprzedać ją po dobrym kursie. 

No właśnie, a co lepiej zabrać do Turcji – euro czy dolary? Wydaje się, że w większości przypadków lepszym wyborem będzie euro, głównie z tego powodu, że waluta ta jest w Polsce o wiele bardziej popularna, niż dolary. Jedna lira turecka to obecnie 0,059 euro. 

Istotna informacja jest również taka, że płacenie w Turcji euro, a nie lirami tureckimi, również jest dobrze przyjmowane. Dotyczy to przede wszystkim miejscowości turystycznych, gdzie euro można zapłacić na bazarach, w restauracjach czy na stoiskach z pamiątkami. Taka waluta z pewnością nikogo tam nie zdziwi, więc – odpowiadając na pytanie, jaką walutę zabrać do Turcji – euro będzie dobrym wyborem. 

Ile pieniędzy zabrać do Turcji na tygodniowe wakacje? 

Kolejna istotna kwestia, nad którą zastanawiają się osoby planujące wyjazd, dotyczy ile, ile pieniędzy zabrać do Turcji na tydzień. Oczywiście warto zabrać ich nieco więcej, aby w razie niespodziewanych wydatków nie musieć się martwić. 

Ceny w Turcji w 2022 roku

Jeśli chodzi o przykładowe ceny w Turcji, cena obiadu może wynieść od 100 do 200 TL, cena kawy to ok. 10-15 TL, a wody – 2 TL. Ceny w sklepach – w porównaniu do tych w Polsce – są bardzo niskie. Chleb będzie kosztował (po przeliczeniu) około 1 PLN, mleko – 2 PLN, a butelka wina – ok. 10-20 PLN. 

Warto także dodać, że ceny transportu również nie należą do najwyższych. Cena za przejechanie jednego kilometra taksówką to od 3 do 7 TL, a opłata startowa to najczęściej 5 TL. 

Oczywiście warto przygotować się także na wydatki, związane z atrakcjami turystycznymi. Niektóre muzea są darmowe, za wstęp do innych należy zapłacić 100-150 TL, choć ceny są zróżnicowane. Dobrym wyborem mogą być specjalne Museum Passy, które pozwolą na nieograniczone zwiedzanie muzeów – cena wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset TL. 

Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Warto także pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Nie należy przewozić wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, na przykład w portfelu. O wiele lepiej będzie podzielić je na kilka część – niektóre z nich można schować w plecaku, inne w walizce, a jeszcze inne w nieoczywistych miejscach. Dzięki temu – nawet jeśli zgubisz pieniądze lub zostaną Ci skradzione – stracisz tylko część środków. 

Wymiana waluty w Turcji to nie problem

Oczywiście wymiany waluty możesz dokonać także po przybyciu do Turcji, a niekoniecznie jeszcze przed podróżą. Obecnie istnieją nowoczesne narzędzia, dzięki którym walutę wygodnie wymienisz online – niezależnie od tego, czy wymieniasz PLN na TL, EUR na TL czy PLN na EUR. W tym celu warto skorzystać z Alertu Walutowego – dzięki niemu nie tylko wymienisz walutę wygodnie, ale też z łatwością znajdziesz ofertę kantoru, która w danym momencie będzie najbardziej atrakcyjna. Możliwość wymiany waluty już podczas zagranicznego wyjazdu z pewnością daje też większe poczucie bezpieczeństwa. 

Jaką walutę zabrać do Turcji – podsumowanie

Wiesz już, jaką walutę zabrać do Turcji. Najlepszym wyborem będzie euro, choć możesz zabrać także dolary czy liry tureckie – w zależności od tego, jaka będzie Twoja decyzja. Zabranie euro do Turcji z pewnością będzie jednak najlepszym wyborem. Pamiętaj także o tym, aby zabrać ze sobą nieco więcej gotówki oraz o tym, aby przechowywać ją w bezpiecznych miejscach. Dzięki temu Twój wyjazd do Turcji stanie się niezapomnianą przygodą!

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.