Jaką walutę zabrać do Tunezji?

13 czerwca, 2022

Tunezja to jeden z tych krajów, które każdego roku przyciągają tysiące turystów. Nic dziwnego – malownicze plaże zachwycają, a nadmorskie kurorty to gwarancja wspaniałego urlopu. Jeśli i Ty planujesz wakacje w tym kraju, koniecznie sprawdź, jaką walutę zabrać do Tunezji.

Jaka waluta obowiązuje w Tunezji?

W Tunezji już od 1960 obowiązuje dinar tunezyjski. Wcześniej w kraju tym obowiązywał frank szwajcarski. Jeden dinar tunezyjski to 1000 milimów. W kraju dostępne są monety o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 milimów oraz 0,5, 1, 2 i 5 dinarów, a także banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 dinarów. Widać więc, że waluta ta mocno różni się od polskiej złotówki – nie tylko z uwagi na fakt, że dzieli się na 1000 milimów, ale też na stosunkowo niewielkie nominały w przypadku banknotów.

Oznaczenie dinara tunezyjskiego w kantorach to TND. Obecnie 1 TND to koszt około 1,45 PLN i 0,31 EUR.

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Zastanawiasz się, jaką walutę zabrać do Tunezji? Nic w tym dziwnego – wielu turystów nie ma pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą dinarów tunezyjskich, czy może jednak warto mieć przy sobie euro. Otóż przede wszystkim warto mieć na uwadze, że dinary tunezyjskie nie są popularną walutą. O ile ich zakup nie sprawia problemu, o tyle sprzedaż nadwyżki przywiezionej z wakacji może okazać się problematyczna. Z pewnością nie warto więc zabierać ze sobą dużych zapasów tunezyjskiej waluty.

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą tyle dinarów, ile planujesz zużyć, a do tego pewnej ilości euro. Obecnie w Tunezji bez problemu można zapłacić w euro, a nawet w dolarach – przede wszystkim w dużych miastach, a także w miejscowościach turystycznych. Euro wykorzystasz, płacąc za hotel czy za znane atrakcje turystyczne. Dinary tunezyjskie z kolei przydadzą się podczas płacenia w lokalnych sklepach, w restauracjach czy na stoiskach z pamiątkami.

Ile pieniędzy zabrać na wakacje? Ceny w Tunezji w 2022 roku

Kolejna kwestia, która może budzić wątpliwości, dotyczy tego, ile pieniędzy zabrać na wakacje w Tunezji. Wiele zależy od tego, czy jeszcze przed wyjazdem opłacisz transport i hotel, czy korzystasz z usług biura podróży, czy może za wszystko chcesz płacić na miejscu. Zacznij od zaplanowania największych wydatków, takich jak hotel czy taksówki. Następnie zastanów się, czy będziesz jadał w restauracjach, czy może chcesz gotować samodzielnie, wykorzystując lokalne produkty.

Jeśli chodzi o ceny w Tunezji w 2022 roku, cena chleba wynosi około 0,60 TND, mleka – 1,79 TND, a wody 1,5 litra – 0,90 TND. Piwo krajowe to koszt około 4,50 TND, a butelka wina – 15 TND (choć tutaj ceny są mocno zróżnicowane). Za obiad w restauracji należy zapłacić około 40 TND, a za kawę – 3 TND. Jeśli chodzi o przykładowe ceny atrakcji turystycznych, za wycieczkę do Kataraginy zapłacić należy ok. 120 TND, a za zwiedzenie Kirouan – około 70 TND. Warto więc wziąć pod uwagę również to, jakie atrakcje turystyczne planuje się zwiedzić, ponieważ mogą one stanowić większą część wydatków w trakcie podróży.

Wymiana waluty online – wygodne rozwiązanie dla turysty

Osoby, które nie wiedzą, ile pieniędzy zabrać do Tunezji, powinny pamiętać o możliwości wymiany walut online. Nie trzeba bowiem szukać kantorów w trakcie wakacji, jeśli zabraknie gotówki. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, aby dokonać szybkiej i bezpiecznej wymiany waluty – na przykład PLN lub EUR – na dinary tunezyjskie. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Jaką walutę zabrać do Tunezji – podsumowanie

Wiesz już, jaką walutę zabrać do Tunezji. Są to dinary tunezyjskie. Opcjonalnie można zabrać ze sobą trochę euro, bowiem walutą tą można płacić w większych miastach i w miejscowościach turystycznych. Należy także pamiętać o tym, że zabieranie dużych kwot nie ma sensu – podczas urlopu również można dokonać wymiany waluty online, gdyby okazało się, że ilość waluty zabranej do Tunezji okazała się niewystarczająca.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.