Jaka waluta jest w Chinach?

17 sierpnia, 2022

Planujesz wyjazd do Chin i zastanawiasz się, jaka waluta obowiązuje w tym kraju? Chcesz jak najlepiej przygotować się na podróż, także jeśli chodzi o ceny czy kwotę, jaką zabierzesz ze sobą w gotówce? Dowiedz się, jaka jest waluta w Chinach i sprawdź, jak przygotować się na wyjazd do tego niezwykłego kraju!

Jaka waluta jest w Chinach?

Oficjalną walutą w Chinach jest renminbi (RMB), W języku polskim oznacza ona „walutę ludową” lub „walutę dla ludu”. Zamiennie stosuje się także nazwę yuan (symbol ¥), która oznacza dosłownie „pieniądz”. W Polsce najpopularniejsze jest określenie „juan chiński”. W międzynarodowym standardzie kodem juana jest CNY.

Obecna waluta Chin po raz pierwszy została wyemitowana w 1948 roku, na zlecenie Chińskiej Republiki Ludowej. Od 1993 roku waluta ta wykorzystywana jest także w transakcjach handlowych.

Co istotne, RMB jest walutą obowiązującą na terenie niemal całych Chin, choć nie wszędzie. Wyjątkiem są takie miejsca, jak Hongkong i Makau. W Hongkongu obowiązuje dolar hongkoński, a w Makau – waluta peteca.

Jak dzieli się waluta Chin?

Waluta chińska dzieli się w dość standardowy sposób. Jeden juan chiński dzieli się na 10 jiao, natomiast jeden jiao na 10 fenów. A zatem jeden juan dzieli się na 100 fenów. Są one odpowiednikami polskich groszy. Obecnie w Chinach w obiegu znajdują się banknoty o następujących nominałach: 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100 juanów. Dodatkowo funkcjonują banknoty o nominałach: 1, 2 oraz 5 jiao.

W Chinach w obiegu działają także monety o nominałach w wysokości 1, 2 oraz 5 fenów, 1   i 5 jiao oraz 1 juan. Osobom, które po raz pierwszy korzystają z chińskiej waluty, może to wydawać się nieco skomplikowane, jednak turyści szybko przekonują się, że korzystanie z juanów jest stosunkowo proste.

Jaką walutę zabrać do Chin?

Planujesz podróż do Chin, jednak nie wiesz, jaką walutę zabrać ze sobą? Oczywiście najlepszym wyborem będzie zabranie chińskich juanów. Z uwagi na fakt, że są one oficjalną walutą Chin, bez trudu zapłacisz tą walutą wszędzie – podobnie jak w Polsce z łatwością dokonasz płatności przy użyciu złotówek.

Co istotne, w Chinach w wielu miejscach nie można płacić kartą. Zaleca się więc, aby zabrać ze sobą spory zapas gotówki. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o problemy z płatnościami. W większości bankomatów istnieje także limit wynoszący 2500 CNY – warto o tym pamiętać, ponieważ wypłata większej kwoty może wiązać się z koniecznością kilkukrotnego skorzystania z bankomatu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą pewną ilość innej waluty. Jeśli wybierasz się do jednego z największych miast Chin i chcesz zapłacić gotówką między innymi za hotel czy za bilet, możesz zabrać ze sobą dolary lub euro. W trakcie przebywania w Chinach możesz skorzystać z jednego z chińskich kantorów, więc – jeśli chcesz mieć pewien zapas gotówki, a nie chcesz wymieniać zbyt wiele pieniędzy na juany – posiadanie pewnej kwoty w euro lub dolarach jest dobrym pomysłem.

Jeżeli nie wydasz wszystkiego, po powrocie do Polski łatwiej będzie Ci dokonać wymiany euro lub dolarów na złotówki, niż wymiany juanów. Pamiętaj, że w niektórych kantorach monety chińskie nie są akceptowane, w związku z czym wymiana może być trudna.

Ceny w Chinach w 2022 roku

Zastanawiasz się, jakie są ceny w Chinach w 2022 roku, ponieważ nie masz pewności, jaką kwotę zabrać ze sobą na wyjazd? Jeśli chodzi o żywność, za chleb zapłacisz ok. 10,00 CNY, wodę 1,5 litra – 4,00 CNY, a za mleko 1 litr – 13,00-24,00 CNY. Posiłek w restauracji to koszt minimum 30,00-40,00 CNY, a cena kawy na wynos to ok. 25,00 CNY.

Oczywiście, podobnie jak w innych krajach, ceny w Chinach są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od tego, do jakiego miasta chcesz się udać, jaki standard hotelu Cię interesuje czy w jakich restauracjach planujesz jadać. Przed podróżą warto zapoznać się z cennikami różnych miejsc, które chcesz odwiedzić – w szczególności atrakcji turystycznych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić, ile pieniędzy zabrać do Chin.

Gdzie kupić juany chińskie?

Wiele osób, planujących podróż do Chin, zastanawia się nad tym, gdzie kupić juany chińskie. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w chińską walutę jeszcze przed wyjazdem, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty kantorów internetowych. Niejednokrotnie oferują one o wiele lepsze ceny, niż kantory stacjonarne. Warto także skorzystać z porównywarki kantorów internetowych, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Jeśli do wyjazdu zostało Ci trochę czasu, możesz skorzystać z Alertu Walutowego. Wystarczy, że określisz jaki kurs waluty chińskiej byłby dla Ciebie satysfakcjonujący, a gdy tylko juany osiągną dany kurs, niezwłocznie otrzymasz powiadomienie. Dzięki temu, będziesz mógł dokonać wymiany walut w najbardziej korzystnym dla Ciebie momencie.

Jaka waluta jest w Chinach – podsumowanie

Wiesz już, jaka waluta jest w Chinach i jaką walutę warto zabrać ze sobą w podróż. Przed wyjazdem warto zastanowić się nad tym, ile pieniędzy zabrać, a także przygotować się na konieczność zabrania ze sobą większej ilości gotówki. Aby cieszyć się korzystnym kursem wymiany na walutę chińską, warto skorzystać z oferty kantorów internetowych.

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.