-
Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest zabezpieczona kryptografią, chroniąc ją przed fałszowaniem lub podwójnymi wydatkami. Aby zapewnić, że ta kryptowaluta jest oparta na technologii blockchain, która jest zdecentralizowaną bazą danych z zapisem wszystkich transakcji dokonanych między użytkownikami kryptowaluty. Nie ma banku centralnego ani organu kontrolującego kryptowalutę. Jedynym dowodem posiadania jednostki kryptowaluty jest chroniona kryptograficznie historia transakcji rozprowadzona po całej sieci użytkowników. Jednostki kryptowalut mogą być przechowywane w portfelach, z których każdy ma odrębny adres. Algorytmy w obrębie samej kryptowaluty kontrolują jej podaż, nagradzając górników, którzy przyczyniają się do szyfrowania kolejnych transakcji. Ogranicza to podaż kryptowaluty i inflację.
-
Blockchain to specyficzny rodzaj bazy danych. Zapisane w nim informacje są udostępniane wszystkim użytkownikom sieci i układane w połączone bloki. Gdy jeden z bloków zostanie wypełniony informacjami, zostaje zablokowany i nie można go zmienić. Po wykonaniu operacji w bazie danych (np. transakcji w blockchainie kryptowaluty) jest ona rozgłaszana w całej sieci i włączana do aktualnie otwartego bloku. Gdy blok jest pełen danych, zostaje zablokowany, zaszyfrowany, a jego podpis kryptograficzny gwarantuje, że nie zostanie zmieniony w przyszłości.
-
Portfel to miejsce, w którym możesz przechowywać kryptowalutę. Każdy portfel składa się z kombinacji adresu oraz klucza publicznego i prywatnego. Pomyśl o tym jak o internetowym koncie bankowym, gdzie adres to numer konta bankowego, klucz publiczny to twoje imię i nazwisko, a klucz prywatny to hasło do konta. Wszystkie są bardzo długimi ciągami znaków alfanumerycznych. Aby dokonać transakcji, musisz ujawnić innym swój adres i klucz publiczny, ale zawsze powinieneś zachować swój klucz prywatny w tajemnicy – każdy, kto go zna, może uzyskać dostęp do Twojego portfela.
-
Swoją kryptowalutę możesz trzymać we własnym portfelu lub w portfelu obsługiwanym przez stronę trzecią, np. kryptowalutę wymiana. Jeśli handlujesz kryptowalutą na giełdzie, zazwyczaj jest ona domyślnie przechowywana w portfelu giełdy, chyba że przeniesiesz ją na swój własny. Jeśli chodzi o portfele, głównym rozróżnieniem są portfele online („gorące”) i offline („zimne”). Portfele online przechowują Twój klucz prywatny online, dzięki czemu transakcje są szybsze i łatwiejsze. W przypadku portfeli offline Twój klucz prywatny jest przechowywany w trybie offline – na urządzeniu sprzętowym lub po prostu zapisujesz go na kartce papieru. Portfele offline w zasadzie nie mogą zostać zhakowane, chyba że właściciel portfela jawnie przekaże klucz prywatny innej osobie. Również jeśli właściciel portfela zagubi kartkę z kluczem prywatnym, kryptowaluta w portfelu przepada na zawsze. Większość giełd przechowuje większość pieniędzy swoich klientów w portfelach offline, aby chronić je przed hakerami.
-
Nowe jednostki kryptowaluty lub monety są generowane w procesie dodawania nowych bloków do łańcucha bloków za kryptowalutą. Algorytmy kryptowalut zwykle wykorzystują do tego dwa mechanizmy: dowód pracy i dowód stawki. Dowód pracy oznacza, że aby wygenerować nowy blok, użytkownik musi jako pierwszy rozwiązać skomplikowaną zagadkę kryptograficzną wymagającą dużej mocy obliczeniowej. Po rozwiązaniu tej zagadki użytkownik wykorzystuje jej wynik do zaszyfrowania bloku transakcji w łańcuchu i jest nagradzany jedną monetą. Ten mechanizm jest używany w Bitcoin. Proof of stake oznacza, że aby wygenerować nowy blok w łańcuchu, użytkownik musi posiadać największą ilość kryptowaluty przez określony czas, podczas którego środki te są zamrażane. Po wygenerowaniu nowego bloku użytkownik, który posiadał największą ilość monet, otrzymuje nową monetę. Algorytm generowania jest dostosowany tak, aby uniknąć sytuacji, w których jeden właściciel największej stawki monet generuje wszystkie nowe. Nowe kryptowaluty są uruchamiane w procesie zwanym Initial Coin Offering (ICO). W ramach tego procesu osoby stojące za nową kryptowalutą sprzedają pewną pulę monet, aby pokryć koszty uruchomienia kryptowaluty, a czasem innego powiązanego przedsięwzięcia biznesowego. ICO nie są regulowane i osobom bez specjalistycznej wiedzy technicznej i/lub dobrych kontaktów w społeczności blockchain może być bardzo trudno zrozumieć, które nowe kryptowaluty mają rzeczywistą wartość. Po ICO proces generowania monet powinien opierać się na dowodzie pracy lub dowodzie stawki.
-
Artykuły teoretyczne kładące podwaliny pod cyfrową zdecentralizowaną walutę zostały napisane w latach 90. XX wieku. W 2009 roku Satoshi Nakamoto uruchomił pierwszą kryptowalutę Bitcoin. Tożsamość Nakamoto jest nieznana, jako hołd dla niego jednostka Bitcoin o wartości 1/100 000 000 została nazwana 1 Satoshi. Jest to najmniejsza możliwa jednostka miary dla Bitcoina. Ethereum zostało opisane jako koncepcja w 2013 roku przez Vitalika Buterina i uruchomione w 2015 roku.
-
Kryptowaluta może być stosunkowo bezpieczna w użyciu, jeśli podejmiesz niezbędne środki ostrożności. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią kryptowalutę, którą chcesz kupić lub użyć. Z reguły powinieneś zacząć od największych kryptowalut – Bitcoin, Ethereum – które mają najlepiej sprawdzony kod i płynność. Kupując mniejsze kryptowaluty, potrzebne jest większe doświadczenie, aby zrozumieć ich dokładną charakterystykę i ryzyko. Udział w ICO lub kupowanie nowych, niejasnych monet wymaga jeszcze większej wiedzy, aby uniknąć oszustw i złych decyzji zakupowych. Kupując kryptowalutę, ważne jest, aby wybrać bezpieczny kanał zakupu. Do wyboru jest wiele giełd i brokerów, różniących się ceną i bezpieczeństwem. Zalecamy skorzystanie z naszej porównywarki, która stosuje te dokładne kryteria, aby zapewnić niezbędną przejrzystość. Możesz uzyskać do niego dostęp, dotykając „Porównaj giełdy” u góry tej strony. Po zakupie kryptowaluty ważne jest, aby przechowywać ją w bezpieczny sposób. Zalecamy korzystanie z własnego portfela lub przechowywanie kryptowaluty na jednej z najbezpieczniejszych giełd. Podczas korzystania z własnego portfela ważne jest, aby zachować jego klucz prywatny w tajemnicy. W tym celu zalecamy portfel sprzętowy lub przechowywanie klucza prywatnego na piśmie lub jako kod QR w bezpiecznym miejscu przechowywania offline.
-
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla osób, które stawiają na bezpieczeństwo i stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut najlepszymi opcjami są Bitcoin i Ethereum. Są najbardziej bezpieczne i charakteryzują się wysoką płynnością. Jeśli chcesz używać kryptowaluty jako narzędzia płatniczego, Bitcoin jest najszerzej akceptowaną kryptowalutą. Dla bardziej aktywnych traderów i doświadczonych użytkowników świat kryptowalut oferuje pełną skalę kompromisów między ryzykiem a nagrodą. Od stablecoinów, które przynajmniej teoretycznie są wspierane przez walutę fiducjarną, przez inne główne monety, takie jak Ripple, Bitcoin Cash, Zcash, po niezwykle ryzykowne i niejasne „shitcoiny” i ICO – kryptowaluta to świat sam w sobie.
-
Kryptowalutę można wykorzystać jako inwestycję, ochronę przed inflacją, narzędzie płatnicze lub kombinację wszystkich trzech. Jeśli chodzi o inwestycje, może być używany w różnych horyzontach czasowych, zarówno do kupowania i trzymania, do handlu spekulacyjnego, jak i do wszystkiego pomiędzy. Kryptowaluta nie cierpi z powodu inflacji, jej podaż jest kontrolowana, dzięki czemu może chronić oszczędności przed utratą wartości spowodowaną przez nieodpowiedzialne banki centralne lub kryzysy gospodarcze. Kryptowaluta staje się coraz bardziej popularna jako metoda płatności. W tym aspekcie Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej popularny i powszechnie akceptowany.
-
Aby kupić kryptowalutę potrzebujesz dostępu do internetu i sposobu na przelew pieniędzy na giełdę kryptowalut. Wymiany zwykle z wyjątkiem przelewów bankowych, płatności kartą kredytową, niektóre również Paypal i inne metody. W niektórych krajach kupowanie kryptowalut jest nielegalne, więc sprawdź, czy dotyczy to Twojej jurysdykcji. Jeśli chcesz trzymać kryptowalutę przez dłuższy czas, zalecamy otwarcie konta na jednej z najbezpieczniejszych giełd lub utworzenie własnego portfela, aby zarządzać możliwym ryzykiem.