Bitcoin – jak zacząć bez stresu i dużego ryzyka?

9 maja, 2022

Bitcoin to kryptowaluta, która pozostaje najważniejsza nie tylko pod względem historycznym. Dane z portalu CoinMarketCap.com wskazują, że bitcoin na początku maja 2022 r. nadal był najważniejszą kryptowalutą pod względem popularności. Jego rynkowa kapitalizacja obliczona dzięki przemnożeniu liczby wyemitowanych bitcoinów przez cenę jednostkową, w dniu 7 maja 2022 r. była ponad dwa razy większa niż analogiczna kwota dotycząca ethereum. Rynek kryptowalut jest oczywiście bardzo dynamiczny. Niemniej jednak, można przypuszczać, że prymat bitcoina utrzyma się jeszcze dość długo. Jest on nie tylko narzędziem spekulacji, ale również dobrym środkiem płatniczym, który akceptuje wiele serwisów i sklepów online. Postanowiliśmy zatem odpowiedzieć na tytułowe pytanie (Bitcoin – jak zacząć bez stresu i dużego ryzyka?). 

Każdemu nowicjuszowi potrzebny jest portfel 

Motywy rozpoczęcia przygody z bitcoinem są oczywiście różne. Niezmienna pozostaje natomiast jedna kwestia. Mianowicie, każdemu początkującemu adeptowi bitcoina potrzebny będzie portfel. Zgodnie z nazwą, jest to aplikacja pozwalająca na zabezpieczenie dostępu do posiadanych kryptowalut. 

Warto wiedzieć, że istnieją również portfele sprzętowe przypominające z wyglądu typowy pendrive. Takimi narzędziami interesują się jednak osoby posiadające większe kwoty wyrażone w bitcoinach. Dla internautów szczególnie dbających o bezpieczeństwo, rozwiązaniem pozostają tzw. portfele papierowe, czyli po prostu zadrukowane kartki z kluczami prywatnymi i ewentualnie kodami QR. Zaletą portfeli papierowych (paperwallet) jest możliwość ich trzymania np. w sejfie. 

Warto też wspomnieć, że w portfelach sprzętowych i aplikacjach portfelowych przechowywane są tzw. klucze prywatne pozwalające uzyskać dostęp do posiadanych kryptowalut (w tym wypadku bitcoinów). W Internecie często pojawiają się stwierdzenia o przechowywaniu bitcoinów oraz innych kryptowalut w samym portfelu. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, które można jednak stosować w celu pominięcia aspektów technicznych. 

Uwaga: giełda kryptowalut nie zastąpi portfela 

Nawet osoby, którym aspekty techniczne są zupełnie obce, powinny pamiętać, że konta na giełdach online nie zastąpią portfela. W tym kontekście warto odwołać się do historii bitcoina oraz innych kryptowalut. Zdarzały się już w niej przypadki oszustw oraz spektakularnych plajt portali giełdowych. Przykładem może być chociażby polska giełda Bitmarket, czy też międzynarodowa giełda Mt.Gox. 

Warto pamiętać, że rynek kryptowalut nie jest uregulowany przez państwo. Ta sytuacja ma swoje plusy, ale niestety skutkuje również większą liczbą zagrożeń dla początkujących. Osoby zadające tytułowe pytanie (Bitcoin – jak zacząć?) generalnie powinny wybierać portfele instalowane na dobrze zabezpieczonym antywirusowo komputerze. Mniej bezpieczne rozwiązania to portfele przeglądarkowe (dostępne po zalogowaniu na serwisie www) oraz portfele mobilne. Wiele oczywiście zależy od kwoty, którą zamierzamy wymienić na bitcoiny. Jeżeli jest ona niska, a użytkownik portfela dopiero się uczy, czym są kryptowaluty, to portfel mobilny lub przeglądarkowy nie jest złym rozwiązaniem.  

Bitcoin – jak zacząć: szykujemy się na ryzyko

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, motywy korzystania z bitcoina są bardzo różne. Jednak nawet osoby nienastawione na spekulację muszą pamiętać, że rynek kryptowalut cechuje się dużymi wahaniami kursów. Jeżeli spojrzymy na wykres dotyczący kursu BTC/USD (bitcoin/dolar amerykański), to widać, że w okresie 7 maj 2021 r. – 7 maj 2022 r. miały miejsce wahania wartości jednego Bitcoina od 29 790 USD (20 lipca 2021 r.) do 67 583 USD (8 listopada 2021 roku). Pod względem zmienności kursów, rynek kryptowalut przewyższa nawet rynek walutowy FOREX, który jest uznawany za bardzo ryzykowny. 

Przykłady kursowe tłumaczą, dlaczego wszystkie osoby zainteresowane zarabianiem na bitcoinie, a nawet regularnymi płatnościami przy jego pomocy, powinny na bieżąco śledzić notowania w najważniejszych dla nich parach kursowych (np. BTC/USD, BTC/EUR, BTC/PLN). Jednoczesne lokowanie środków w bitcoinie oraz innych kryptowalutach sprawia, że znaczenie mają również dodatkowe kursy (np. bitcoin – ethereum – BTC/ETH). Przed podjęciem działalności inwestycyjnej, warto przez dłuższy czas obserwować rynek. Pierwsze transakcje należy rozpocząć od kwot, w przypadku których utrata np. 30% kapitału nie będzie bolesna. 

Nasi dostawcy wymiany walut:

kantor walutomat to najpopularniejszy i największy serwis wymiany walut  z kursami euro, kursem dolara, kursem franka, kursem funta i kursami innych walut
kantor amronet to bezpieczna platforma do wymiany walut  dostepna na alertwalutowy.p
kantor internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę EUR, CHF, GBP, USD przez internet
kantor lider-walut to serwis wymiany walut dla użytkowników indywidualnych, dostepny na alertwalutowy.pl
kantor trejdoo to nowoczesna platforma umożliwiająca wymianę walut online dostepna na alertwalutowy.pl
kantor xkantor to  wygodna i szybka wymiana walut online przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu dostepna na alertwalutowy.pl
Firma kantor.pl to uniwersalne, bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o wymienianie walut. Warto tutaj zwrócić uwagę na szereg zalet.